Befogadná az illegális bevándorlókat Bush

Vágólapra másolva!
Az amerikai bevándorlási rendszer teljes átalakítását szeretné George Bush amerikai elnök, aki rendezné az illegális bevándorlók helyzetét, megerősítené a határokat, és vendégmunkás-programot indítana. Elképzeléseihez arizonai látogatásán próbálta ismét megnyerni saját pártjának szkeptikusait. Bush szerint nem tartható az az álláspont, hogy "majd megtaláljuk ezt a 12 millió embert és hazaküldjük".
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok ugyan a bevándorlók országának tartja magát, de az illegális bevándorlásról indulatos vita zajlik. George Bush amerikai elnök immár másodszor kísérli meg átalakítani a bevándorlási rendszert, és ehhez egy arizonai határátkelőhelynél próbálta megnyerni saját pártjának szkeptikusait. "Addig nem fogjuk tudni biztosítani a határokat, ameddig ilyen nyomás nehezedik rájuk" - mondta Bush utalva a közel 12 millió, papírok nélküli, főleg Mexikó felől érkezett illegális bevándorlóra.

Elképzelésének lényege, hogy az országban lévő, és várhatóan érkező illegális bevándorlók számára korlátozottabb, de legális és kiszámítható utat ajánljon az amerikai munkavállaláshoz. Eszerint a már az országban lévők legalizálhatnák státusukat, de büntetést kellene fizetniük, igazolniuk, hogy van munkájuk és büntetlen előéletűek. Ha megtanulnak angolul és fizetnek 1500 dollárt (275 ezer forint), akkor állampolgárságot is kérvényezhetnének.

Bevándorlók helyett vendégmunkások

"Nem praktikus az az álláspont, hogy majd megtaláljuk ezt a 12 millió embert és hazaküldjük őket" - mondta Bush. "Azok az illegális bevándorlók, akik már gyökereket eresztettek országunkban és maradni szeretnének, fizessenek büntetést a törvény megszegéséért" - tette hozzá.

A bevándorlási törvénytervezet központi eleme a vendégmunkás-program lenne. Hamísíthatatlan munkavállalói igazolványt kérvényezhetnének hároméves tartózkodási engedéllyel, ami 3500 dollárba (640 ezer forint) kerülne, de családtagjaikat nem hozhatnák az Egyesült Államokba. Az ezt lehetővé tévő zöld kártya igényléséhez haza kellene térniük és az ottani amerikai követségen, 10 ezer dollárért (1 millió 830 ezer forint) benyújtani kérvényüket.

Két tűz között

Ugyanakkor Bush terveit mindkét nagy amerikai párt támadja. Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház demokrata elnöke arra figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni a bevándorlási törvény elfogadását. Bush arizonai látogatásán a Demokrata Párt álláspontjához közelítette politikáját szemben saját, Republikánus Pártjának keményvonalasabb képviselőivel, akik szerint a törvény gyakorlatilag amnesztiát jelentene. A spanyol ajkú közösségek és bevándorlásügyi jogvédő szervezetek pedig azért bírálták Busht, mert szigorítani akarja a határőrizetet.

A mexikói határon létesült új ellenőrző pontnál azt mondta, hogy "idén már 30 százalékkal csökkent a déli határokon illegálisan átkelést megkísérlők száma". A Mexikót az Egyesült Államoktól elválasztó kerítésnél Bush úgy fogalmazott, hogy az új bevándorlási törvény nemzeti érdek, amelyet már az idén szeretne aláírni. A BBC miami tudósítója szerint a Bush-kormányzat még a jövő évi elnökválasztás előtt szeretné rendezni a kérdést, mert a választások közeledtével egyre kisebb lesz az esély a kétpárti konszenzusra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!