Össztűz alá került nyolc szövetségi főügyész elbocsátása miatt Alberto Gonzales amerikai igazságügyi miniszter a szenátus igazságügyi bizottságában. A testület tagjai - köztük republikánusok is - megkérdőjelezték Gonzales állítását, miszerint nem politikai, hanem szakmai okokból mondott fel az ügyészeknek - írja a BBC.
A vádak szerint Gonzales azért bocsátotta el az államügyészeket, mert republikánusok ügyeiben vizsgálódtak, de nem voltak hajlandók demokrata pártiak ellen nyomozni. Gonzales ezt tagadta, és közölte az őt lemondásra felszólító Tom Coburn republikánus szenátorral, hogy "nem történt semmi helytelen", és ma is ugyanígy döntene.
Jóllehet Gonzales George Bush amerikai elnök régi bizalmasa, akit Texasból hívott Washingtonba, a szenátusi meghallgatáson egy másik republikánus szenátor, Arlen Specter is igyekezett nyomás alá helyezni az igazságügyi minisztert. "Az ön verziója jelentősen, ha nem egészében ellentmond a tényeknek" - mondta Specter Gonzalesnek. A Fehér Ház azonban ismét védelmébe vette Gonzalest, mondván: Bush elnök "teljes bizalmát" élvezi.
Patrick Leahy, a testület demokrata párti elnöke azonban úgy vélte, hogy az igazságügyi minisztérium "137 éves történetének példa nélküli válságát éli át". Az immár demokrata többségű Kongresszus ugyan nem mondathatja le Gonzalest közvetlenül, de olyan nyomás alá helyezheti, hogy ne tudja folytatni a munkáját. A BBC szerint mindez kellemetlen Bush elnök számára is, mert újabb politikai szövetségese került kényes helyzetbe.
Az Egyesült Államokban 93 szövetségi államügyész van, akiket bármikor le lehet váltani, sokukat le is cserélik, amikor új elnök lép hivatalba.