Moszkva és az észtországi lakosság egyharmadát kitevő orosz ajkúak tiltakozása ellenére csütörtökön megkezdték az észt hatóságok a belvároson kívüli katonai temetőbe való áthelyezés előkészületeit. A tetemek exhumálása majd csak a jövő héten kezdődik, most még csak felmérik a terepet, meghatározzák a sírkertben az elföldelések pontos helyét - közölte az észt védelmi minisztérium szóvivője.
Észtország hasznot húz jelenleg a Nyugatra küldött orosz kőolaj tranzitjából. Oroszország más szállítási lehetőségeket építhet ki, hogy elkerülje Észtország területét - mondta Ivanov moszkvai nyilatkozatában. Oroszország szerint az észt hatóságok a szobor és a sírkert áthelyezésével meggyalázzák a fasizmus ellen harcoló szovjet katonák emlékét.
Az orosz ajkúak számos csoportja fogadkozott korábban, hogy megakadályozza a jobbközép kormány tervének végrehajtását, ám csütörtökön alig ötven tüntető gyűlt egybe az emlékmű közelében, s a kis csoport is csak a kivezényelt rendőrök szidalmazására szorítkozott.
Az észt rendőrség nagyobb megmozdulásoktól tartva csapaterősítést vezényelt vidékről a fővárosba, biztonsági kordont emelt az emlékmű köré, vízágyúkat vezényelt a munkálatok helyszínére, és lezárta az odavezető utcákat. A határőrség megszigorította a határátlépők ellenőrzését, nehogy külföldről erősítést kapjanak a tiltakozók.
Andrus Ansip miniszterelnök, az áthelyezés kezdeményezője csütörtöki sajtóértekezletén emlékeztette a közvéleményt: nincs szó és nem is volt szó az emlékmű és a sírkert felszámolásáról, csupán áthelyezéséről. Az emlékműnek és a hozzá tartozó sírkertnek a katonai temetőben van a helye - vélekedett.
A náci Németország ellen harcoló szovjet katonák emlékére, illetve tiszteletére emelték 1947-ben a most viták középpontjába került emlékművet, ám sok észt - köztük Ansip kormányfő is - inkább a súlyos következményekkel járó szovjet megszállás jelképét látja benne. Ansip kormányfő nemegyszer kijelentette nyilvánosan: "valósággal fájdalmat okoz neki, hogy - hivatalába menet - minden reggel el kell haladnia a szovjet megszállás e jelképe előtt".