A három feltétel Izrael állam elismerése, az erőszakról való lemondás, és az, hogy a palesztin kormány fogadja el magára nézve kötelezőnek a korábbi izraeli-palesztin megállapodásokat.
"Amíg ezek a kritériumok nem teljesülnek, nem lesz változás az európai uniós segélyek folyósításának rendszerében" - szögezte le az Európai Bizottság fejlesztési és humanitáriussegély-ügyi biztosa.
A palesztin vezetés azt remélte, a mérsékelt Fatah szervezetnek a bevonásával megalakított egységkormány létrehozása nyomán az EU és a többi jelentős adományozó feloldja a tavaly az iszlamista Hamász hatalomra kerülésével a Palesztin Hatósággal szemben bevezetett gazdasági embargót, amely miatt a kormány immár egy éve nem képes rendben folyósítani a közszférában dolgozók bérét.
Egy magas beosztású európai diplomata neve elhallgatását kérve elmondta, a segélyezést érintő korlátozások Brüsszel azon aggodalmát tükrözik, hogy a Hamász ráteszi a kezét a kormányzati pénzekre annak ellenére is, hogy a pénzügyminiszter, Szalám Fajjád nem tagja az iszlamista mozgalomnak. A parancsnoki láncról van szó - magyarázta a diplomata. Fajjád reméli, hogy hamarosan megkezdheti az elmaradt fizetések egy részének kiosztását a Palesztin Felszabadítási Szervezetnek a pénzügyminiszter ellenőrzése alá tartozó számlájáról.
Louis Michel Izraelben Cipi Livni külügyminiszterrel folytatott tárgyalása után megjegyezte, hogy a Gázai övezetben és Ciszjordániában, mint fogalmazott, "sokat" romlott a humanitárius helyzet az elmúlt egy évben. Az EU éppen az embargó negatív hatásait tompítandó vezette be a kormányt kikerülő úgynevezett "ideiglenes nemzetközi mechanizmust" a segélyek folyósítására.