Katonai vizsgálóbizottságok szerint több mint nyolcvan rab - a tábor 385 lakójának több mint egyötöde - távozhatna a kubai Guantánamo börtöntáborból. Közülük azonban csak kettő, egy marokkói és egy afganisztáni férfi térhetett haza, a többieket nincs hova küldeni. A Bush-kormány azt közölte, hogy nem tudni mikor, hová és milyen feltételek mellett szállíthatja el a rabokat - számol be a The Washington Post.
Az országok egy része, például Jemen nem hajlandó visszafogadni több állampolgárát. A rabok távozása egy amerikai törvénytől is függ, amely kimondja, hogy senkit nem lehet az Egyesült Államokból olyan országba toloncolni, ahol valószínűleg üldöztetés vár rá. Ez vonatkozik például arra a 17 kínai muszlimra, aki attól tart, hogy hazatérve kivégzik őket.
A hontalan vagy hazájukba visszatérni nem tudó rabokat más országok sem akarják befogadni, sem Európában, sem máshol nem kapnak menedékjogot. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter jogi tanácsadója, John Bellinger azt mondta: a legtöbb ország azzal érvel, hogy nem ők hozták létre Guantánamót, így a megoldást sem náluk kell keresni.