A képviselők többsége - 222 fő 203 ellenében - hiába támogatta a törvényjavaslatot George Bush elnök akaratával szemben, ez a szavazatarány nem bizonyult elégségesnek a vétó felülbírálásához, hiszen ahhoz a törvény kétharmados többséget kíván meg.
Bush elnök kedden azért emelt vétót, mert a képviselőház demokrata párti többsége belefoglalta az előterjesztésbe azt a kitételt, amely szerint legkésőbb október 1-jén meg kell kezdeni az amerikai haderő kivonását Irakból, s a csapatkivonást lehetőleg 2008. március 31-ig be kell fejezni. Az elnök előzőleg többször leszögezte: nem ír alá semmilyen törvényt, amely konkrét menetrendet rögzít az amerikai haderő Irakból való kivonására.
"Az elnök biankó csekket akar. A kongresszus pedig nem ad neki ilyet" - írta le a helyzetet a szavazást megelőző egyórás vitában Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke, a Demokrata Párt politikusa. Jerry Lewis republikánus képviselő ezzel szemben azzal érvelt az elnöki vétó fenntartása mellett, hogy a politikusoknak nem szabad döntést hozniuk katonai kérdésekben.
A tárgyalások tovább folynak a Fehér Ház és a kongresszus, valamint a demokrata pártiak és a republikánusok között abban a reményben, hogy sikerül megállapodni az idei afganisztáni és iraki hadműveletekre 100 milliárd dollárt pótlólagosan előirányzó új törvényjavaslatról.
Steny Hoyer, a képviselőházi többség vezére annak reményének adott hangot, hogy a kongresszus alsóháza két héten belül elfogadhatja az új törvényt, amely még a hónap végéig Bush elnök elé kerülhet. "Nem hagyhatjuk cserben a csapatainkat (...) a szükséges források nélkül" - mondta.
A hadi költségvetésnek szüksége van a megvétózott törvényjavaslatban előirányzott többletforrásra, mert számítások szerint a Pentagon nyár elejére kifogy a harcoló alakulatok működtetésére kapott pénzből.