A török kormánypárt előrehozott választások kiírására vonatkozó javaslatot nyújtott be szerdán az ankarai parlamentben. Eszerint június 24-én tartanák meg a választásokat. Recep Tayyip Erdogan török kormányfő az előző nap közölte: kérni fogja a parlamentet, hogy június 24-re és július 1-re tűzze ki az előre hozott parlamenti választásokat. Erdogan alkotmánymódosítást is szorgalmazott, amelynek értelmében nem a parlament, hanem a nép választaná meg az államfőt.
A korai kiírásra a köztársasági elnök megválasztása körüli huzaviona miatt lehet szükség. A posztra egyetlen jelölt van, Abdullah Gül jelenlegi külügyminiszter. Gülről pénteken szavazott a parlament, ám akkor tíz szavazat híján, nem kapta meg a szükséges kátharmados többséget: 367 helyett, 357 képviselő szavazott rá. A szavazást érvénytelennek nyilvánították, mert a képviselők kétharmada nem volt jelen.
Törökországban különösen feszült légkörben folyik az elnökválasztás. A világi állam legfőbb letéteményesének tartott köztársasági elnöki posztra ugyanis az iszlám gyökerű kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) állíthat jelöltet. Az iszlám párt jelöltjétől ugyanakkor sokan - főként a hadsereg - a világi berendezkedést féltik. A hadsereg vezetése többször is figyelmeztetett, hogy nem látnának szívesen iszlám beállítottságú elnököt. Az utóbbi hetekben pedig hatalmas tüntetéseket szerveztek a vallásos politikusok ellen, legyen az szó Recep Tayyip Erdogan kormányfőről - aki végül nem is indult a posztért - vagy a korábban, Erdogannál elfogadhatóbbnak tartott Abdullah Gülről -, akit végül jelöltek is.
[origo]/MTI