A brit uralkodó pár hatnapos látogatást tesz az Egyesült Államokban. A 81 éves királynő megérkezése után beszédet mondott a virginiai állami törvényhozásban, Amerika legrégebbi választott testületében.
II. Erzsébet utoljára 1991-ben, az Öböl-háború után látogatott Amerikába; Jamestownban fél évszázaddal ezelőtt járt, a település alapításának 350. évfordulóján. A királynő pénteken utazik el az egykori település helyére, és az ott működő szabad téri múzeumban megtekinti a legfrissebb régészeti kutatások eredményeit, a telepesek által emelt, sokáig eltűntnek hitt erődítmény maradványait.
A királynő - akit érdeklődők ezrei köszöntöttek a richmondi Kapitólium előtt - beszédében saját és Nagy-Britannia "legmélyebb együttérzését" fejezte ki a virginiai műszaki egyetemen történt mészárlás áldozatainak hozzátartozóival, minden érintettel.
A látogatás kapcsán az NPR közszolgálati rádió megjegyezte, hogy Jamestownban volt a bölcsője a világhatalommá vált Egyesült Államoknak, az amerikai demokráciának, de Amerika rabszolgatartó múltja is a James folyó torkolatánál kezdődött.
A CNN hírtelevízió szerint többen azt várták, hogy a királynő a virginiai törvényhozás előtt bocsánatot kér a rabszolgatartó múltért, erre azonban nem került sor. A királynő ehelyett arról beszélt, hogy 1957-es látogatása óta az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is megváltozott, sokszínűbb lett. Mint megfigyelők emlékeztetnek, 50 évvel ezelőtti látogatásakor az akkor még fajilag megosztott Virginiában az ünnepség döntően fehér esemény volt. Csütörtökön ezzel szemben nemcsak a fehérek és feketék vegyes tömegét, hanem az őslakos indiánok leszármazottait is üdvözölhette a királynő Richmondban.
A brit uralkodó Amerikában hódolni fog lovas szenvedélyének, szombaton ellátogat a leghíresebb amerikai lóversenyre, a Kentucky Derbyre. Vasárnap Washingtonba utazik, ahol George Bush amerikai elnök a Fehér Házban ad vacsorát tiszteletére.
Mint amerikai lapok megírták, II. Erzsébet, a világ egyik leggazdagabb asszonya 35 fős kiszolgáló személyzettel és állítólag három tonnányi csomaggal érkezett az Egyesült Államokba, poggyászában 50 pár fehér kesztyű is helyett kapott. Szakácsát nem hozta magával, de több öltöztető és fodrász vele van, látogatásáról 20 brit újságíró tudósít.