A megkérdezetteknek mindössze 30 százaléka vélekedett úgy, hogy a Vörös Hadseregre emlékeztető szobrokat el kellene tüntetni - olvasható a Rzeczpospolita című konzervatív újságban közzétett felmérésben. Több mint 60 százalék viszont az emlékművek helyükön maradását kívánta a kutatóknak válaszolva. Elsősorban az idősebb nemzedékhez tartozók ellenzik a szovjet emlékművek eltávolítását.
Jaroslaw Kaczynski konzervatív kormánya már dolgozik annak a törvénytervezetnek a szövegezésén, amely elfogadása után lehetővé tenné a lengyel városok utcáin és terein a szovjet háborús emlékművek lebontását. A majdani törvény értelmében átkeresztelnék azokat az utcákat és tereket is, amelyeknek jelenlegi neve a kommunizmusra emlékeztet.
Máris bírálta a kormány tervét az orosz külügyminisztérium, amelyet a történelem átírását célzó kísérletnek minősített. Tadeusz Iwinski, az ellenzéki Baloldali Szövetség (SLD) politikusa úgy értékelte az ezer személy megkérdezésén alapuló felmérést, hogy a lengyelek többsége elutasítja "a történelem instrumentalizálását".
A közelmúltban súlyosan megterhelte az orosz-észt viszonyt, amikor a hatóságok nemrég Tallinn központjából egy külvárosi temetőbe helyezték át a Bronzkatona néven ismert szovjet világháborús emlékművet. A hatóságok a szoborral együtt az alatta eltemetett szovjet katonák maradványait is elszállították. Az észt rendőrség és a többnyire az orosz kisebbség soraiból kikerülő tüntetők több napon át tartó összecsapásaiban egy fiatalember meghalt, több mint 150 személy megsérült.