A blokád a péntek délutáni csúcsforgalomban közlekedési problémákat okozott. A határ mindkét oldalán hosszú kocsisorok alakultak ki, de incidensekre nem került sor - közölte a cseh idegenrendészeti szóvivő.
Az aktivisták ezzel szeretnék rákényszeríteni az osztrák kormányt, hogy indítson nemzetközi pert Csehország ellen az erőmű miatt, amely szerintük nem biztonságos, és veszélyezteti a környezetét.
A 16 cseh-osztrák közúti határátkelőn - négy kivételével - szünetelt a forgalom délután három és öt óra között. Már az akció kezdetén helyenként több száz méteres kocsisorok alakultak ki a határállomások előtt. Az autósok többsége azonban a blokád idején a szabadon hagyott négy átkelőt használta ki a határ átlépésére.
A cseh külügyminisztérium reggel figyelmeztette Bécset: ha valóban sor kerül a határok lezárására, Prága ezt a problémát várhatóan az európai uniós külügyminiszterek tanácsa elé viszi.
"Amennyiben az osztrákok nemcsak tüntetni fognak, hanem megbénítják a határátkelők forgalmát, Karel Schwarzenberg külügyminiszter úr találkozót fog kezdeményezni Ursula Plassnik osztrák kolléganőjével, és a problémát várhatóan az európai uniós külügyminiszterek legközelebbi ülésén is felveti" - tolmácsolta a minisztérium álláspontját Zuzana Opletalová szóvivő.
A cseh külügyminisztérium az után szólalt meg, hogy osztrák részről nem reagáltak a cseh szenátus elnöke, Premysl Sobotka kérésére, hogy próbálják meg megakadályozni a péntek délutánra bejelentett akciót.
Karel Schwarzenberg, a cseh diplomácia vezetője meg van győződve arról, hogy a határátkelők lezárása súlyos megsértése az Európai Unió egyik alaptételének, amely biztosítja a személyek szabad mozgását.