Megszabadulnak a lánygyermektől a szegény országokban

Vágólapra másolva!
Évente közel 100 millió lánygyerek tűnik el világszerte: veszti életét magzatként vagy újszülöttként - állítja egy nemzetközi tanulmány. Többségüket vallási, kulturális vagy gazdasági okokból éri hátrányos megkülönböztetés olyan szegény országokban, ahol a fiúgyermekeket továbbra is előnyben részesítik - állítja a Plan International nemzetközi gyermekvédelmi szervezet. Felnőttkorukban kétszer nagyobb eséllyel élnek majd nyomorban és lesznek AIDS-betegek, mint a férfiak. A jelentés figyelmeztet: nem fognak teljesülni az ENSZ fejlesztési célkitűzései, ha nem sikerül a lánygyermekek helyzetén javítani.
Vágólapra másolva!

A lánygyermekekkel szembeni előítéletek olyan mélyen gyökereznek világszerte - elsősorban a gazdaságilag fejletlenebb országokban -, hogy évente "közel 100 millió lány tűnik el": miután az ultrahangvizsgálat megállapítja nemüket, ennyi magzatot hajtanak el vagy újszülöttet ölnek meg szüleik - állítja a Plan International nemzetközi gyermekvédelmi szervezet jelentése.

Az ENSZ Emberjogi Főbiztossága többek között Indiát, Pakisztánt, Bangladest, Törökországot, Marokkót, Tunéziát, Egyiptomot, Kamerunt, Szenegált és Madagaszkárt emeli ki olyan országokként, amelyekben határozottan előnyben részesítik a fiúgyermek születését a lányokkal szemben.

A "Mert lány vagyok" című jelentés készítői szerint "biológiailag több nőnek kellene lennie a világban, mint férfinak. A világátlagnak - 105 nő jut 100 férfira - megfelelő a nők és férfiak aránya Európában és Észak-Amerikában, de Dél- és Nyugat-Ázsiában, Kínában sok helyütt alig 94 nő jut 100 férfira, a jelentés készítői szerint a leendő és megszületett gyerekeket érő nemi diszkrimináció miatt.

Tinédzserként se jobb

A tanulmány szerint azonban azok a lánygyermekek se járnak sokkal jobban, akik megérik a fiatalkort. "A fiúkat többre értékelik, mert felnőttkorukban eltartják majd szüleiket, míg a lányok majd kiházasodnak, ezért elsősorban pénzügyi tehernek tekintik őket sok országban" - áll a jelentésben.

A statisztikák szerint 62 millió lány még általános iskolai oktatásban sem részesül, 96 millióra teszik azoknak a 15-24 év közötti lányoknak a számát, akik nem tudnak írni és olvasni. Közel 450 millió lány fejlődése akadt meg gyerekkori alultápláltság miatt. A jelentés kiemeli, hogy évente közel 2 millió lányon végeznek el nemi szervi csonkítást, és félmillióan halnak meg terhességük alatt. Ez utóbbi számít a vezető haláloknak a 15-19 éves korosztályban.

A Plan International szerint a hátrányos megkülönböztetésre utal, hogy míg a fiatal lányok közül 7,3 millióan fertőződtek meg HIV-vírussal, a fertőzött fiúk száma 4,5 millió. Évente egymillió lány esik gyerekkereskedők áldozatául, míg a fiúk száma ennek egynegyede. Abból az 1,5 milliárd emberből, akik napi 1 dollárnál (185 forint) kevesebből élnek, 70 százalék a nők aránya.

Girl power?

"Hogy lehet, hogy abban a korban, amely kitalálta a 'girl power' (lányhatalom) fogalmát, milliónyi lány ítéltetik életfogytig tartó szegénységre és egyenlőtlenségre?" - teszi fel a kérdést a jelentés, amelyet figyelmeztetésnek szánnak az ENSZ fejlesztési célkitűzései két hónap múlva esedékes felülvizsgálatához.

A tanulmány készítői szerint semelyik célkitűzést sem sikerül teljesíteni, ha nem teremtik meg az egyenlő esélyeket a fiúk és a lányok között. Egy másik gyermekjogi szervezet, a Save the Children már évekkel ezelőtt kifogásolta, hogy nem teljesült a fejlesztési célkitűzések - azóta módosított - ígérete, miszerint 2005-re ugyanakkora lesz a közoktatásban részesülő lányok aránya, mint a fiúké.

A BBC szerint például a nyugat-afrikai Libériában az iskolai oktatás az éves jövedelem felébe kerül. A Save the Children 2005-ös jelentése szerint Monroviában a legtöbb lány prostituáltként dolgozik, hogy tanulmányait finanszírozni tudja. Szakértők szerint a szegény országok gazdasági felemelkedésének egyik kulcskérdése, hogy a társadalom felét kitevő lányok és nők helyzetén képesek lesznek-e javítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!