Két évtized alatt több mint kétszeresére nőtt a nyomornegyedek lakossága Indiában, az 1981-ben még 27,9 milliós létszám 2001-re - amikor a legutóbbi népszámlálást végezték - 61,8 milliósra emelkedett - közölte az indiai lakásügyi miniszter.
A nyomornegyedek lélekszám-növekedésének hátterében részben az indiai népesség rendkívül gyors emelkedése áll. Az 1981-ben még 683 millió lakosú országban 2001-ben már 1,03 milliárd ember élt. A nyomornegyedek terjedéséhez nagyban hozzájárult az is, hogy jelentős tömegek költöztek be vidékről a nagyvárosokba.
A brit Times szerint ugyanakkor a jelenség azt is jelzi, hogy az indiai kormányzat képtelen megfelelő lakhatási körülményeket és alapvető infrastruktúrát biztosítani a városi szegények számára, akik nagy többsége elektromosság, folyóvíz és gázszolgáltatás nélkül kénytelen élni. Az indiai városok közül a Mumbaiban élnek a legtöbben nyomornegyedekben - a becslések szerint 6,5 millió ember. Delhiben, a fővárosban körülbelül 1,8 milliónyian, míg Kalkuttában másfél milliónyian élnek a bádogvárosokban.
Kumari Szelja lakásügyi miniszter szerint négybillió rúpiába (17 ezer milliárd forint) kerülne, hogy felépítsenek 24 millió lakást, amellyel megoldhatnák a nyomornegyedek problémáját. A miniszter a közszféra és a magánszféra összefogását szorgalmazza a gondok enyhítésére. Indiai jogvédők szerint ugyanakkor a kormányzat szándékosan elhanyagolja a kérdést, miközben támogatja az ingatlanfejlesztőket, akik rendre megvesztegetik a hivatalnokokat, és pártok választási kampányait finanszírozzák.
"A nyomornegyedek terjedése a kormány által nem biztosított megfizethető lakások hiányára vezethető vissza. A kormány kivonult az egész lakásépítési piacról, és a telekárak olyan magasra emelkedtek, hogy az emberek nem tudják megfizetni a megfelelő ingatlanokat" - idézte a brit lap az egyik szegényekkel dolgozó indiai civil szervezet munkatársát.