A Szamarában tartott, sikertelen EU-orosz csúcskonferencia után határozatlan időre elhalasztotta az Oroszországgal tervezett új partnerségi megállapodást az Európai Unió - közölték német kormányforrások hétfőn. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter szerint a június végén véget érő német elnökség alatt semmi esélyt nem lát a partnerségi megállapodást célzó tárgyalások felvételére. Ugyancsak elnapolták a közös szabad kereskedelmi övezet létrehozásának tervét.
Az EU támogatja Oroszország csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), de ragaszkodik ahhoz, hogy Moszkva előbb oldja meg a Szibéria feletti átrepülésekkel kapcsolatos problémát, vagyis csökkentsék az európai légitársaságoknak a Szibéria feletti átrepülések jogáért eddig felszámított, az EU által irreálisan magasnak tartott díjakat. Berlinben egyúttal közölték azt is, hogy Horst Seehofer mezőgazdasági miniszter újabb közvetítést tervez a lengyel húsimport orosz tilalma miatt Varsó és Moszkva között kialakult viszály rendezése érdekében.
A múlt hét második felében a Volga melletti Szamarában tartott csúcstalálkozó a vitás kérdésekben jóformán semmilyen előrelépést nem hozott, az idén lejáró partnerségi megállapodás korábban tervezett megújítása napirendre sem került, a felek anélkül álltak fel a tárgyalóasztal mellől, hogy bárminemű közös nyilatkozatot fogadtak volna el. Ráadásul a találkozót követő sajtóértekezleten Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök kölcsönösen a másik felet vádolta a tüntetési, illetve gyülekezési jog korlátozásával. Az egyetlen eredmény az volt, hogy a csúcskonferenciát megtartották.
Az EU és Oroszország között az 1997-ben kötött partnerségi megállapodás volt érvényben, amely 10 évre szólt. A megállapodás tavaly év végén járt le. A német uniós elnökség egyik legfőbb célkitűzése az új egyezmény tető alá hozása volt, arra azonban berlini megfigyelők szerint a jelenlegi körülmények között egyre kevesebb a remény.