A kormánybizottság egyik tagja, Kitaoka Sinicsi szerint a testületben teljes volt az egyetértés, hogy különös az a helyzet, amikor Japánnak olyan jogrendje van, amely tétlenségre kárhoztatja a hadsereget. Egységes volt az az álláspont, hogy az ellenséges rakétákat "le kell lőni" - mondta Kitaoka.
A 13 tagú bizottságot azért hozták létre, hogy ajánlást tegyen Abe Sindzo miniszterelnöknek: milyen eszközökhöz nyúlhat a katonaság, ha támadás érné a szövetséges országokat. Olyan témáról van szó, amely feszegeti Japán második világháború utáni pacifista alkotmányát.
A miniszterelnöki hivatal egyelőre nem reagált a bizottság javaslatára. Japán kölcsönös biztonsági egyezményt kötött az Egyesült Államokkal, amelynek értelmében Washington Tokió védelmére kel, ha támadás éri. A szigetországban mintegy ötvenezer amerikai katonai állomásozik, miközben a japán hadsereg mozgásterét szigorúan behatárolja az alkotmány, amely tiltja az erő alkalmazását nemzetközi viták rendezésére.
Abe szorgalmazza az alkotmány átdolgozását. Ennek oka, hogy Japán tevékenyebb szerepet vállalhasson a globális biztonság szavatolásában, más országok segítségére lehessen válságos időkben.