Megkérdőjelezi az amerikai méreginjekciós kivégzések hatékonyságát és humánus voltát az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet jelentése. A dokumentum a 2000 óta végrehajtott eseteket vizsgálja, akkor vezette be ugyanis ezt a kivégzési módot 37 amerikai állam abból a 38-ból, amelyben van halálos ítélet - írja a The Guardian.
A kiemelt esetek között van egy tavaly májusi ohiói eset, ahol az asszisztensnek 22 percébe tellett, mire alkalmas vénát talált a háromféle méreg halálos kombinációjának befecskendezéséhez. Amikor a halálraítélt, Joseph Clark felemelte a fejét, hogy közölje, az injekció nem hat, az asszisztensek elhúzták a függönyt, majd további fél órán át kerestek egy használható vénát. A boncolás 19 tűszúrást mutatott ki Clark testén.
Floridában tavaly decemberben a halálraítélt Angel Nieves Diaz vegyi égési sérüléseket szenvedett a karján, miután a hóhér szintén nem talált megfelelő vénát. Jelentések szerint Diaz arca a fájdalomtól eltorzult a kivégzés során. Egy másik esetben a halálraítélt 69 percig haldoklott az állítólag gyors és fájdalommentes kivégzési módszertől. Az Amnesty szerint ezek az esetek lerombolták a méreginjekcióval kapcsolatos illúziókat.
Az Amnesty megjegyzi, hogy Texasban - ahol Amerika legforgalmasabb kivégzőhelye működik - betiltották az egyik, állatok elaltatásánál használt vegyületet, mert rájöttek, hogy valójában nem csillapítja hatékonyan a fájdalmat. Néhány napja nem hivatalosan felfüggesztették a kivégzéseket, miután a Legfelsőbb Bíróság a méreginjekciós módszer felülvizsgálatát rendelte el.