"A PKK terrorista szervezet; Törökország, Irak és az Egyesült Államok ellensége" - jelentette ki Bush az ovális irodában Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnöknek. Az Egyesült Államok első számú vezetője azt is közölte: az amerikai és török katonai vezetők a jövőben rendszeresebb kapcsolatban lesznek egymással, hogy kicseréljék a gerillaharcosok mozgására vonatkozó információkat.
Erdogan a találkozón világossá tette: Ankara konkrét lépést vár Washingtontól az iraki területről Törökországba támadást intéző kurd felkelők akcióinak visszaszorítására. Bush a találkozó után újságíróknak úgy fogalmazott: "Közöltem a kormányfővel, hogy szorosan együttműködünk ennek a problémának a kezelése érdekében."
A Pentagon a múlt héten bejelentette, hogy hírszerzési adatokat adnak át Ankarának az Irakban bujkáló kurd felkelőkről, a török-iraki határ mentén kiépített állásaikról.
Washington korábban visszafogottságra intette Törökországot, amely 100 ezer katonát vezényelt az iraki határ közelébe, miután a PKK lázadói támadásokat hajtottak végre török egységek ellen a szomszédos országból. Törökország, amelynek a NATO-tagállamok közül a második legnagyobb hadserege van, előzőleg azzal fenyegetett, hogy nagy arányú megtorló akciót hajt végre Észak-Irakban a PKK állásai ellen, amennyiben az Egyesült Államok és az iraki biztonsági erők nem csapnak le a szakadárok bázisaira.
Kurd gerillák Irakból indított rajtaütéseikben több mint 40 török katonát öltek meg októberben.