Mihail Szaakasvili grúz elnök 15 napos rendkívüli állapotot hirdetett ki szerdán este Grúzia egész területére, a kormány megdöntésére tett kísérletre hivatkozva, és a grúz hatóságok nemkívánatos személynek nyilvánítottak három orosz diplomatát; a független Imedi televíziót kommandósok foglalták el, s a grúziai helyzet alakulása egyre súlyosabb aggodalmakat kelt a környező térségben.
A rendkívüli állapotot Zurab Nogaideli kormányfő jelentette be azzal, hogy az elnök rendelte el, csak Tbiliszire érvényes, s az alkotmánynak megfelelően 48 órán belül átadják a parlamentnek, hogy az megerősítse.
A rendőrök és kommandósok beavatkozása ellenére folyamatosan növekszik az utcára vonult tüntetők száma Tbilisziben. Míg reggel a rendőrök mintegy száz embert kergettek szét, számuk délre már 3000 körül volt. A főváros Rusztaveli sugárútján megjelent egy katonai jármű, amely a rádiós és tévés jeleket zavarva akadályozza a helyszíni közvetítéseket.
A tüntetők ellen könnygázt és vízágyúkat vetett be szerdán délelőtt a helyszínre rendelt kommandós egység, majd kommandósok, rendőrök és katonák követték és gumibotokkal verték a szétszaladó tüntetőket a környező utcákban is - jelentette a helyszínről az Interfax hírügynökség tudósítója.
Számos embert kórházba szállítottak az összecsapások helyszínéről. Számuk egyelőre nem ismert, de a tbiliszi kórházakban szerzett értesülések szerint sokan vannak, és akadnak köztük súlyos állapotúak is. A könnygázt megszenvedte Szozar Szubari grúz emberi jogi biztos is, aki kijelentette: ami Tbilisziben történt, az az emberi jogok lehető legdurvább megsértése.
A tüntetők Szaakasvili grúz elnök lemondását követelik. A független Imedi tv-állomás szerint más városokban, így Kutaisziban és Batumiban ugyancsak tüntetések kezdődtek.
Az ellenzék II. Ilija grúz ortodox pátriárkát kérte a közvetítésre, megelőzendő a polgárháborút. A katolikosz a kormányzathoz és az ellenzékhez fordult felhívással, hogy találják meg a problémák megoldásának civilizált módját, s kövessenek el mindent, hogy az események ne váljanak irányíthatatlanná. Újságírók előtt II. Ilija kijelentette: az egyház kész a közvetítő szerepre.
Georgij Haindrava volt államminisztert, az ellenzék egyik vezetőjét, akit reggel őrizetbe vettek és kábítószerezéssel vádoltak meg, délben szabadlábra helyezte a közigazgatási bíróság. Előzőleg ismertették vele a vádat, miszerint kábítószert találtak nála.
Az Új Jobboldaliak elnevezésű párt, amely eddig kívülről szemlélte a megmozdulásokat, szerdán bejelentette, hogy csatlakozik a tüntetőkhöz. David Gamkrelidze, a párt vezetője közölte: az erőszak késztette erre a döntésre, bár továbbra is úgy gondolja, hogy a problémákat nem forradalommal, hanem békés úton kell megoldani.
Zurab Nogaideli kormányfő újságírók előtt jogosnak nevezte a fegyveres erők fellépését a tüntetőkkel szemben, de azt hangsúlyozta, hogy a kormány feladata Grúzia területi épségének helyreállítása, a gazdasági fellendülés elérése és munkahelyek teremtése. Véleménye szerint az elmúlt napokban a világ meggyőződhetett arról, hogy Grúzia tartja magát a demokratikus elvekhez.
Moszkvában Szergej Lavrov külügyminiszter azt mondta: ami Tbilisziben történik, az Grúzia és a grúz nép belügye, de nem közömbös Moszkva számára annyiból, hogy a grúziai vezetés állandóan igyekszik akadályozni a grúz-abház és a grúz-dél-oszét konfliktus békés rendezésének folyamatát.