Az amerikai haditengerészet segélyszállítmánnyal megrakott hajói utasítást kaptak arra, hogy csütörtökön hagyják el Mianmar vizeit, miután az ázsiai ország katonai vezetése nem adott engedélyt arra, hogy a májusi ciklon túlélői megkaphassák az amerikai segítséget.
A Csendes-óceánon állomásozó amerikai erők főparancsnoka, Timothy Keating tengernagy utasította az Essex hadihajó vezette hajórajt, hogy hagyja el Mianmar felségvizeit, miután tizenötödször is sikertelenül kértek engedélyt. Így a hajók helikopterflottája sem használható fel segélyszállításra - közölte Paul Risley, az Élelmezési Világprogram (WFP) szóvivője. A hadihajók eredetileg egy nemzetközi hadgyakorlat keretében tartózkodtak a térségben.
A mianmari állami média azt közölte: félő, hogy a segítség révén az Egyesült Államok meg akarja szállni az országot, és meg akarja szerezni olajkészletét. A kormányzó tábornokok még a szomszédos baráti országoknak is megtiltották, hogy katonai helikoptereket használjanak a segélyek célba juttatására, pedig az Iravádi folyó deltájának egyes részeit csak légi úton lehet megközelíteni. Emiatt a segélyszervezetek arra kényszerülnek, hogy sokkal nagyobb költséggel béreljenek polgári repülőgépeket szerte a világban.
Az ENSZ úgy becsüli, hogy a ciklon következtében mintegy 2,4 millió mianmarinak nincs elegendő élelme, megfelelő hajléka, nem részesül a szükséges orvosi ellátásban. A kormány közlése szerint a természeti katasztrófában 78 ezren haltak meg, további 56 ezer embert pedig eltűntként tartanak nyilván.