Megkapta a parlamenti jóváhagyást az új macedón kormány

Vágólapra másolva!
A macedón parlament megszavazta szombat este a jóváhagyást a június elsejei választást megnyerő konzervatív koalíciós kormánynak. Az ellenzéki pártok képviselői bojkottálták a szavazást.
Vágólapra másolva!

Megszerezte a parlamenti jóváhagyást szombaton a múlt havi választások után megalakult új macedón kormány. A 120 tagú szkopjei parlament 78 képviselője támogatta szavazatával a Nikola Gruevszki vezette konzervatív koalíciós kormányt.

"Éjt napallá téve fogunk dolgozni azon, hogy Macedónia az Európai Unió és a NATO tagja legyen" - mondta a 37 éves régi-új kormányfő a parlament előtt mondott beszédében. Azt ígérte, az új kormány folytatni fogja az ENSZ égisze alatt folytatott tárgyalásokat Görögországgal Macedónia hivatalos nevéről. A névvita miatt hiúsult meg áprilisban a kis balkáni ország NATO-csatlakozása.

A miniszterelnök pártja, a Belső Macedóniai Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Pártja (VMRO-DPMNE) által vezetett szövetség nyerte meg a június 1-jei előrehozott választásokat, abszolút többséget - 63 képviselői helyet - szerezve a törvényhozásban.

A miniszterelnök bevonta a kormányba az albán kisebbség egyik pártját, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) pártot, amelynek 18 mandátuma van. Belépett a kormánykoalícióba egy kis párt is, az egy képviselőt delegáló Európai Kezdeményezésért Párt.

Az ellenzéki pártok képviselői bojkottálták a szombat esti szavazást. A Macedón Szociáldemokrata Szövetség (SZDSZM) az ellen tiltakozik, hogy a múlt héten a rendőrség őrizetbe vette a párt alelnökét, Zoran Zaevet. A politikust bűnszervezetben való részvétellel és hatalommal vakó visszaéléssel vádolják, de pártja szerint politikai okokból vették őrizetbe, Radmila Szecserinszka pártelnök szerint azért, hogy "ellehetetlenítsék az ellenzéket".

A kisebbik ellenzéki párt, az Albánok Demokratikus Pártja (DPA) azért nem kíván részt venni a parlament munkájában, mert kétségbe vonja az albánok lakta körzetekben kihirdetett választási eredményeket. A kampányt és a voksolást erőszak kísérte ezekben a körzetekben; napirenden voltak a DUI és a DPA hívei közötti verekedések. Szabálytalanságok miatt az itteni szavazókörök mintegy tíz százalékában megismételt választást tartottak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!