Szerbiában két hete alakult meg az új, az Európai Unióhoz közeledni kívánó kormány, majd rögtön ez után távozott posztjáról Rade Bulatovic, az állambiztonsági szolgálat (BIA) főnöke. Minden bizonnyal ezeknek a változásoknak is közük volt ahhoz, hogy hétfőn elfogták a közel 13 éve keresett, háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzicot.
A Szerbiával foglalkozó elemzők körében ugyanis általános volt a vélekedés, hogy a szerb hatóságok tudják, hol van Karadzic - és a többi háborús bűnnel vádolt egykori vezető -, de nem akarják őket elfogni és átadni a nemzetközi törvényszéknek. Most utólag úgy tűnik, hogy az elmúlt hónapok belpolitikai változásai megágyaztak az őrizetbe vételnek.
Május 11-én tartották meg a parlamenti választásokat, miután Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása miatt lemondott Vojislav Kostunica miniszterelnök és kormánya. A legtöbb parlamenti helyet a Hágában emberiség elleni bűnökkel megvádolt Vojislav Seselj nevével fémjelzett Szerbiai Radikális Párt szerezte, de sem ez a párt, sem a Boris Tadic elnök vezette, Nyugat-barát Demokrata Párt nem tudott kormányt alakítani.
Eleinte úgy tűnt, a radikálisok szövetkeznek a Kostunica által vezetett, szintén nacionalista Szerbiai Demokrata Párttal, annak koalíciós partnerével, az Új Szerbiával és a néhai vezető, Slobodan Milosevic pártjával, a Szerbiai Szocialista Párttal. A mérleg nyelvévé előlépett szocialisták csaknem másfél hónapon át tárgyaltak a legtöbb parlamenti képviselővel rendelkező radikálisokkal és a nacionalistákkal, végül azonban közölték, hogy mégis inkább a demokratákkal kívánnak kormányt alakítani.
Ezzel a lépésével a szocialista párt vezetése legjobban saját támogatóit lepte meg, hiszen szabad utat adott olyan, tíz pártból álló koalíció létrehozásának (ennek tagja a Vajdasági Magyar Szövetség is), amely legfontosabb feladatának az ország európai uniós integrációját tekinti. A parlament többsége július 7-én szavazott bizalmat a demokrata Mirko Cvetkovic által vezetett kabinetnek.
Az átállásért nagy árat kértek a 250 parlamenti helyből mindössze 11-et megszerző szocialisták: vezetőjük, Ivica Dacic miniszterelnök-helyettes lett, és három miniszteri posztot is kaptak a kormányban: az oktatási, az infrastrukturális, illetve az energiaügyi és bányászati tárcát. A szocialistákkal szövetséges, 5 mandátumot birtokló Egyesült Szerbiai Nyugdíjas Párt is kapott egy minisztériumot, a szociális ügyekét.
Szerbia és az EU közeledésének (ami a gyakorlatban a vízummentességet és az anyagi támogatást jelentene) előfeltétele, hogy Belgrád elfogja és kiadja az összes, még mindig körözött háborús bűnöst a nemzetközi törvényszéknek. A nacionalisták szemében azonban a Hága által megvádolt személyek nem háborús bűnösök, hanem nemzeti hősök, így szó sem lehet a kiadatásukról.
A szerb hatóságok már a kormány megalakulása előtt, június elején tettek egy komoly gesztust a háborús bűnösök ügyében, amikor elfogták a 2001 óta körözött Stojan Zupljanin volt boszniai szerb rendőri vezetőt, aki a vád szerint ezrek meggyilkolásáért és tízezrek deportálásáért felelős. Zupljanin volt az első a négy főbűnös közül, Karadzic elfogása után pedig már csak Ratko Mladic és Goran Hadzic bujkál.