Bár az amerikai nyomtatott sajtó képviselői folyton azon siránkoznak, hogy megöli őket az internet, november 5. az ő napjuk volt. Szerdán kora délelőtt már szinte semmilyen napilapot nem lehetett kapni Chicagóban. A két nagy országos újság, a New York Times és a Wall Street Journal példányait elkapkodták az automatákból és a boltokból, a Chicago Tribune szerkesztősége előtt pedig még este is sorban álltak a lapra váró emberek.
A belvárosban, ahol éjszaka hömpölygött a tömeg Obama győzelmi beszéde után, feltűnően sok járókelőt lehetett látni Obama-pulóverben. Egy lány kabátja alól "Obama Staff" feliratú póló villant elő, jelezve, hogy viselője tevékeny részese volt Barack Obama kampányának.
A legtöbb újság is ünneplő hangvételű cikkekben számolt be a választásról, és nem spóroltak a nagy szavakkal. "Drámai bizonyíték arra az eszményre, hogy Amerika a lehetőségek hazája" - így jellemezte az afroamerikai politikus megválasztását a Chicago Tribune. A liberális New York Times dicsérte Obamát, amiért szerinte felismerte azt, hogy mi a baj az országgal: a kormány nem volt képes arra, hogy megvédje a saját polgárait, és biztosítsa számukra a boldoguláshoz szükséges körülményeket.
A konzervatív Wall Street Journal is gratulált a demokrata politikusnak, sőt, szerda délelőtt még az Obamát a kampányban keményen támadó Fox News egyik vezető kommentátora, Chris Wallace is elismerően szólt róla.
Pörögnek a nevek
Senki nem ment el a történelmi jelentőségű tény mellett, hogy az Egyesült Államok most először választott afroamerikai elnököt. Többen emlékeztettek azonban arra is, hogy Obama nagyon nehéz helyzetben - a gazdaság gyengélkedik, a hadsereg két háborút is vív egyszerre - fogja átvenni az ország irányítását.
A demokrata politikusnak 76 napja van arra, hogy felkészüljön januári beiktatására. Ez idő alatt kell összeállítania stábját, de már közben is betekintést kap a folyó ügyekbe is, köztük olyanokba, amelyek államtitkot képeznek. Meghívást kapott emellett arra a november közepére tervezett nemzetközi konferenciára, amelyet George Bush elnök hívott össze a nemzetközi pénzügyi intézményrendszer átalakítására.
Obama szerdán nem jelent meg a nyilvánosság előtt, de kiadott egy közleményt, amely szerint az átadás-átvételt intéző csapata élére Pete Rouse-t, szenátusi kabinetfőnökét, John D. Potestát, Bill Clinton egykori kabinetfőnökét és egyik régi tanácsadóját, Valerie Jarrettet nevezi ki.
Szerdán kiderült az is, hogy a Fehér Ház talán legfontosabb hivatali posztját, a kabinetfőnökséget Rahm Emanuel képviselőnek ajánlotta fel. Mindketten Illinois államot képviselik a törvényhozásban, így jól ismerik egymást, Emanuelnek pedig van fehér házi tapasztalata, tanácsadó volt Bill Clinton mellett. A Fehér Ház kabinetfőnöke komoly felelősséggel és befolyással bír, gyakorlatilag rajta keresztül lehet eljutni az elnökhöz.
Régóta zajlanak az előkészületek
Az átmeneti időszakban dől majd el, kik lesznek a tagjai az Obama-adminisztrációnak. Már felmerült több, a Clinton-érából ismerős név, de egyelőre hivatalosan nem dőlt el semmi. Pedig az előkészületek már a kampány ideje alatt elkezdődtek. Az [origo] tudósítója több más külföldi újságíróval együtt még szeptemberben Los Angelesben találkozott az előkészítést végző csapat egyik tagjával, a UCLA egyetemen szociológiát tanító Leo Estradával.
A professzor közölte, hogy a 30 fős csoportból tízen az új kormányzat felállításán, a tagok kiválasztásán dolgoznak, tízen az új kormányzat első 30 napjára koncentrálnak, és ők elsősorban a miniszteri szint alatti kinevezésekkel valamint törvényhozási kérdésekkel foglalkoznak. A többiek az első száz napra fókuszálnak, és ők már kifejezetten az új kezdeményezéseken dolgoznak - tette hozzá Estrada.
Kinyújtott kéz
Obama azt ígérte, hogy véget vet a pártok közötti acsarkodásnak, és együtt fog működni a republikánusokkal. Ennek egyik módja az lehet, hogy kormányába nemcsak demokratákat választ be, hanem függetleneket, illetve republikánusokat. Már jelentek is meg olyan hírek, hogy megtartaná a jelenlegi védelmi minisztert, Robert Gates-t. Győzelmi beszédében szintén azt ígérte Obama, hogy azokért is fog dolgozni, akik nem rá szavaztak. A kampány nagyon kemény és helyenként indulatos volt, ami megnehezítheti a csalódott republikánusok kiengesztelését.
Az azonban talán megkönnyítheti Obama dolgát, hogy a republikánusokat nem érte váratlanul a vereség, az [origo] tudósítója legalábbis az utóbbi hetekben több olyan McCain-szimpatizánssal is beszélt, akiknek nem voltak illúziói, és tudták, hogy jelöltjüknek nincs sok esélye. A megosztottságot pedig talán enyhítheti az idő is - jegyezte meg munkatársunknak még múlt héten egy idős nő az ohiói Columbusban. "Bárki nyer, néhány hónap múlva úgyis csinál majd valami olyasmit, aminek még azok sem örülnek, akik most rá szavaznak" - fogalmazott a korai szavazáson résztvevő Marge Telerski.
Chicago, Illinois - Egyesült Államok