Rahm Emanuel, a megválasztott amerikai elnök, Barack Obama leendő kabinetfőnöke többször is közvetlenül egyeztetett a korrupcióval vádolt Illinois-i kormányzóval arról, hogy ki legyen Obama utóda a szenátori székben - közölte pénteken a Fox News Chicago hírcsatorna.
A Blagojevich-botrány kedden robbant ki, amikor a kormányzót korrupciós vádak miatt letartóztatták. Állítólag az FBI-nak - miután titokban rögzítette Blagojevich telefonjait - bizonyítéka van arra, hogy a kormányzó pénzért és egyéb előnyökért áruba akarta bocsátani az Obama elnökké választásával megüresedett szenátori helyet, melyről neki van joga dönteni. Blagojevich - akit még kedden feltételesen szabadon engedtek - tagadja bűnösségét. A botrány azóta az első számú belpolitikai téma az Egyesült Államokban: mindenki azt találgatja, meddig érnek az ügy szálai.
A Fox News Chicago egy "a nyomozáshoz közeli forrásra" hivatkozva pénteken arról számolt be, hogy Obama kabinetfőnöke személyesen tárgyalt a kormányzóval és a stábját vezető John Harrisszel is. Emanuel állítólag átadott egy listát a kormányzó hivatalának azokról a jelöltekről, "akik elfogadhatóak Barack Obamának", de üzletelésről, csereakcióról valószínűleg nem volt szó.
Emanuel közölte: pénteken nem megy dolgozni a megválasztott elnök chicagói hivatalába, hogy ne kelljen az újságírók kérdéseire válaszolnia. Az ABC egy operatőrének azonban azt mondta, hogy halálos fenyegetéseket kapott. "Közlik a lakáscímemet az országos tévében, ki vagyok akadva a tévéhálózatokra, túl messzire mentek" - mondta.
Az Illinois-i kormányzó elleni vádanyagban szerepel egy névtelen elnöki tanácsadó, akivel Blagojevich egyeztetett, de Emanuel nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy ő beszélt-e a kormányzóval. Obama kabinetfőnöke egyébként korábban Bill Clinton elnök tanácsadója és a washingtoni kongresszus alsóházában Illinois állam 5. választókerületének képviselője volt, ahol éppen Blagojevichet váltotta.
Obama csütörtökön azt mondta: ő személyesen nem tárgyalt a kormányzóval a szenátori hely betöltéséről, és "bizonyos abban", hogy csapatának nincs köze a korrupciós ügyhöz. Azt ígérte, napokon belül nyilvánosságra hozzák az arról indított belső vizsgálat eredményét, hogy milyen érintkezés lehetett az ő és a kormányzó hivatala között. A Republikánus Párt országos szervezete az Obama által a kampányában ígért átláthatóságot kérte számon a megválasztott elnökön.
A Blagojevich elleni vádiratban mindenesetre az szerepel: a kormányzó valamilyen magas posztot vagy egyéb juttatást kért cserébe azért, hogy Obama barátját, Valerie Jarrettet jelöli ki az új szenátornak. Illinois főügyésze pénteken azzal a kéréssel fordult az állam legfelsőbb bíróságához, hogy rendkívüli döntéssel mozdítsa el hivatalából a kormányzót, aki Obama és a demokrata szenátorok felszólítása ellenére nem mondott le.