Vasárnap megkezdte a tartalékos erők bevonását a Gázai övezetben zajló hadműveletekbe Izrael. Az izraeli kormány már egy héttel ezelőtt elrendelte több tízezer tartalékos mozgósítását. A kabinet akkori döntése arról szólt, hogy a tartalékosok a Gázai övezetbe átcsoportosított katonák helyére kerülnek, többségüket az északi határ térségébe és a Jordán folyó nyugati partjára vezénylik.
A tartalékosokat eddig harci cselekményekben nem vettek részt, de a BBC idézett egy izraeli katonai szóvivőt, aki szerint egyre jobban bevonják őket a harcokba. Ez azonban nem jelenti a hadműveletek új szakaszát.
A tartalékos gázai bevetéséről szóló hírek egy nappal azután láttak napvilágot, hogy az izraeli légierő röpcédulákat dobott le palesztin településekre, a katonai hadművelet fokozására figyelmeztetve a lakosságot, arra intve a palesztinokat, hogy tartsák magukat távol a Hamász fegyvereseitől, és ne segítsenek nekik.
Tucatnyi légicsapás éjjel
Az izraeli légierő hétfőre virradó éjjel tucatnyi célpontot bombázott, közte a Hamász-fegyvereseinek fegyverraktárnak használt otthonait és az egyiptomi-gázai határon húzódó csempészalagutakat. Arról nem érkezett jelentés, hogy Gázából lőttek volna rakétát Izraelre.
A konfliktus megoldását célzó diplomáciai erőfeszítésekben immár Tony Blair volt brit kormányfő, az USA, az EU az ENSZ és Oroszország közel-keleti megbízottja is közreműködik, aki hétfőn érkezik tárgyalni Kairóba.
Vasárnapra virradó éjszaka az izraeli vadászgépek 60 célpontot bombáztak az övezetben, miközben palesztin fegyveresek két rakétát lőttek ki Izraelre. Utóbbi támadás csak anyagi károkat okozott. A vasárnapi gázai harcokban viszont legalább 40 palesztin halt meg - közülük 17-en Gázavárosban. Az övezet északi részén levő Bét Lahíját izraeli tankok vették tűz alá, megölve legalább öt civilt - közölték palesztin orvosok a BBC szerint.
Az izraeli kormány vasárnap jelentette be: folytatja a Gázai övezet ellen december 27-én indított offenzívát. A hadműveletek folytatását egy jeruzsálemi kormányülés után Ehud Olmert kormányfő hagyta jóvá. "Itt az ideje, hogy az erőfeszítéseink elérjék kitűzött céljukat" - fogalmazott az AFP hírügynökség szerint Olmert, aki úgy értékelte, hogy Izrael már közel került céljához.
Fokozták a nyomást
Vasárnap egy izraeli légicsapásban megsemmisült a Hamász militáns szárnyát vezető Ahmed Jabari háza. Az épület Gáza városának külterületén, Shujaiában állt az izraeli hadsereg közlése szerint. A harci repülőgépek csapást mértek az egyiptomi-gázai határ mellett levő Rafah városára is. Eltaláltak egy mecsetet, ahol a hadsereg gyanúja szerint fegyvereket tároltak és titokban Hamász-kiképzőtábort tartottak fenn.
Az izraeli szárazföldi erők Gázaváros területére nyomultak be mélyebben déli irányból, itt "számos összecsapás" történt az izraeli erők szerint. Sikerült elfoglalniuk egy fontos csomópontot is, amely a város északi részének megszerzéséhez jelenthet majd kiindulópontot. A támadás órákkal azután történt, hogy Izrael röplapokkal figyelmeztette a Gázai övezet lakosait, hogy fokozni fogják az offenzíva erejét. Az arab nyelvű röpcédulák "a terror elleni háború új szakaszát" harangozták be - közölte korábban a hadsereg.
Gáza városából a BBC információi szerint számos civil elmenekült. Segélyszervezetek szerint a város mintegy másfél millió lakója hiányt szenved az élelemben, és sürgősen szükség van orvosi eszközökre, gyógyszerekre is Gázavárosban.
Az izraeli légierő jelezte, hogy a Hamász fegyverraktárait és az egyiptomi határ alatt húzódó csempészalagutakat veszi célba, ezért arra figyelmeztették a gázaiakat, hogy maradjanak távol ezektől, és működjenek együtt az izraeli hatóságokkal. Az alagutakon át áramlik be az övezetbe a Hamász fegyverutánpótlása.
Romok Gázavárosban
Izrael keményebb támadásokat is ígért, és azt állították, hogy a hadmozdulatok csak a kormányzó Hamász radikális szervezet ellen irányulnak. Palesztin források szerint azonban az eddigi áldozatoknak a fele polgári személy volt. Az információk megerősítése független forrásból egyelőre lehetetlen, hiszen Izrael nem enged be újságírókat a Gázai övezetbe - jegyzi meg a BBC.
Az Öntött Ólom fedőnevű izraeli hadművelet december 27-én légicsapásokkal indult, majd nyolc napra rá szárazföldi offenzívába is kezdtek. Palesztin egészségügyi források szerint összesen több mint 879 palesztin vesztette életét, a sebesültek száma pedig 3500 körülire tehető. Az izraeli hadsereg - saját adatai szerint - kilenc embert veszített december 27. óta, rajtuk kívül 4 izraeli polgári áldozata van a palesztin ellencsapásoknak.