Alig volt tényleges vita Angela Merkel hivatalban lévő konzervatív kancellár és kihívója, Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata kancellárjelölt között a jelöltek vasárnap késő esti televíziós vitája során. A jelenleg koalíciós partnerként kormányzó két vetélytárs ugyan kritizálta egymás terveit, de vitájuk az első értékelések szerint nem sokat változtat a két nagy párt, a konzervatív CDU és a szocialista SPD közötti erőviszonyokon.
Merkel és Steinmeier vitáját egyszerre közvetítette négy nagy televízió, a ZDF és az ARD közszolgálati, valamint az RTL és a Sat.1 kereskedelmi televízió. A vitát a két hét múlva tartandó választások, illetve a nagyszámú bizonytalan szavazó miatt rendkívüli érdeklődés előzte meg, a televíziók összesen mintegy 20 millió nézőre számítottak.
Az érdeklődés annak ellenére volt hatalmas, hogy előre tudni lehetett: a másfél órás politikai műsorban nem lehet majd késhegyre menő, parázs vitákra számítani, mivel egyik politikus sem kifejezetten karizmatikus vagy épp képernyőre termett figura - írja a BBC. Ráadásul az elmúlt négy évben kart karba öltve kormányozták az országot, megosztott felelősséggel hozták a döntéseket az országot érintő nagy kérdésekről, mint az egészségügyi reform, vagy a gazdasági válság kezelése.
A vita előtt a közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy Merkel jobbközép pártja bő 12 százalékkal vezet a szocialisták előtt. Steinmeiernek ezért mindenképpen nagy átütést kellett volna hoznia, ha nem is a választási győzelemért, akkor azért, hogy pártja elég erős maradjon, és Merkel kénytelen legyen továbbra is koalícióban maradni velük. A jelenlegi kancellár ugyanis nem titkolta azt a tervét, hogy a választások után szakít jelenlegi koalíciós partnerével, és a szabad demokrata FDP-vel alakít új kormányt.
Az atomenerga volt a kapaszkodó
A tévévita hangnemét jellemezte a Steinmernek szegezett első kérdésre adott válasz: Merkel kihívóját arról kérdezték, hogy mért ne legyen Angela Merkel kancellár a választások után is, a szocialista politikus nevetve csak annyit válaszolt, hogy "Mert én jobb választás vagyok" - írta a Spiegel. A német lap már azt is lényeges információként közölte, hogy a két jelölt nem tegeződött, hanem hivatalos formában, magázódva szólították meg egymást a vita során.
A két politikus a másfél órás vita alatt rengeteg témát végigbeszélt a minimálbértől az Opel autógyár eladásáig, de csak néhány témában volt köztük nézeteltérés - írja a BBC. A vezetők megvitatták az afganisztáni szerepvállalás, a gazdasági válság és az atomenergia kérdéseit is - utóbbi volt egyike a kevés témának, amelyben a jelöltek nem ugyanazt az álláspontot képviselték.
Steinmeier eladósodással riogatott
A várakozásoknak megfelelően a kilencven perces vitában Steinmeier volt a támadóbb. A szociáldemokrata kancellárjelölt mindenekelőtt a konzervatív CDU/CSU és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) tervezett koalíciójának veszélyével riogatott, azt hangoztatva, hogy mindez akadályozná a gazdasági válságból való kilábalást. Steinmeier bírálta az uniópártok és az FDP adócsökkentési terveit, utalva arra, hogy ennek nincs meg a költségvetési fedezete és az állam további eladósodásához vezetne. A szocialista politikus ugyancsak támadta a konzervatív pártokat amiatt, hogy nem lépnek fel kellően a menedzseri fizetések, illetve juttatások korlátozása érdekében és a legmagasabb keresetűek közvetett megadóztatását sürgette.
A kihívó számára a legnagyobb "adut" az atomerőművekkel kapcsolatos konzervatív tervek bírálata jelentette. Steinmeier megerősítette, hogy a szociáldemokraták szorgalmazzák az atomenergiáról való lemondást, illetve az atomerőművek 2020-ig
történő fokozatos bezárását. Azzal vádolta a kancellárt, hogy pártja a korábbi nagykoalíciós megállapodást felrúgva a súlyos biztonsági kockázatokat jelentő atomerőművek további használatára törekszik. Bírálta a konzervatívokat amiatt is, hogy elutasítják a minimálbér általános bevezetését.
Merkel adócsökkentéssel gazdagítana
Angela Merkel hivatalban lévő kancellár az atomerőművekkel kapcsolatban azt mondta, azokra átmenetileg még szükség lehet, Németországnak pedig fokozatosan kell áttérnie a megújítható energiaforrások alkalmazására. Arról is beszélt, hogy a gazdasági válságból való kilábaláshoz elengedhetetlen a növekedés, aminek pedig előfeltétele az adócsökkentés.
A vita egyetlen külpolitikai eleme Afganisztán volt, ezzel kapcsolatban azonban mind a konzervatív kancellár, mind a szociáldemokrata kancellárjelölt a kivonulás stratégiájának kidolgozása mellett foglalt állást.
A tévévita után közvetlenül készített közvélemény-kutatások szerint a vitának nem volt egyértelmű győztese. A ZDF televízió szerint a nézők 31 százaléka vélte jobbnak a vitán Steinmeiert, míg 28 százalékuk Merkelt érezte győztesnek. A Forsa felmérése fordított eredményt hozott ki, náluk Merkel 37, Steiner 35 százalékot kapott.