Kilenc ujgur nemzetiségű férfit végeztek ki Kínában, akik a júliusban kitört hszincsiangi zavargásokban vettek részt - írja a BBC kínai hírügynökségi jelentésekre hivatkozva. A halálos ítéletek az állami Új Kína Hírügynökség tudósítása szerint gyilkosság és gyújtogatás miatt születtek, de a híradásokból nem derül ki, hogy a kivégzettek a kisebbségi ujgur vagy a többségi han kínai nemzetiségűek voltak-e. A korábbi hírek alapján valószínű, hogy nyolc ujgurt és egy han kínait végeztek ki.
A július elején az ujgur autonóm terület székhelyén, Urumcsiban kitört zavargások során majdnem 200 ember vesztette életét, és mintegy 1700-an megsérültek. Az ujgurok eredetileg békés tüntetést szerveztek, követelve két ujgur meggyilkolásának a tisztázását. Az állami média szerint a demonstrálók támadtak, míg a másik oldal azt állítja, hogy válogatás nélkül lőttek a tüntetőkre. A zavargásokat a városban többségben élő hanok megtorlása követte, a halálos áldozatok a hatóságok szerint főként hanok. (Korábbi cikkünket itt találja.)
A kínai média akkor 1600 őrizetbe vételről számolt be, míg a rendőrség 718 előállítást erősített meg. Az urumcsi han lakosság erélyes ítéleteket követelt a bíróságoktól. Októberben a zavargások 21 résztvevőjét ítélték el, összesen 11 embert ítéltek halálra, közülük ketten két év haladékot kaptak. Ez utóbbi ítéletet általában életfogytiglani börtönbüntetésre enyhítik a BBC szerint. A büntetéseket gyújtogatás, rablás, rongálás és gyilkosság miatt szabták ki.
Hszincsiang 20 milliós lakosságának csaknem a fele ujgur, a tartományt Kína szigorú ellenőrzés alatt tartja és elutasítja a helyiek önrendelkezését. A terület elszakadásáért küzdő szeparatisták évtizedek óta harcolnak a kínai uralom ellen. Peking az ujgurokat terrorista szervezkedésekkel - többek közt a tavaly augusztusi pekingi olimpiai játékok alatt elkövetett támadások elkövetésével vádolja. (A hanok és az ujgurok közötti erősödő feszültség hátteréről itt olvashat.)