Vizsgálatot indítottak a német hatóságok egy újságcikk miatt, amely szerint a CIA a Blackwater biztonsági céggel karöltve terveket dolgozott ki egy az amerikaiak szerint a 2001. szeptember 11-i merényleteket pénzelő, Németországban élő férfi likvidálására. A merényletet sosem hajtották végre, de a német törvények bizonyos körülmények esetén a gyilkosságra tett előkészületeket is büntetik - írja a Wall Street Journal. Az ügyet hamburgi nyomozókon kívül vizsgálja a német parlament egyik bizottsága is.
Az ügyről az amerikai Vanity Fair magazin írt egy cikkében, amely a Blackwater alapítójáról, Erik Prince-ről szólt. A meg nem nevezett forrásokra támaszkodó lap szerint a CIA-val szerződésben álló - Irakban és Afganisztánban is dolgozó - Blackwater egy meg nem nevezett időpontban csapatot küldött Hamburgba, amely heteken át ott volt, és Mamoun Darakazanli - egy szíriai születésű német férfi - meggyilkolását készítette elő. Az akciót végül "politikai akarat hiányában" lefújták.
A hamburgi nyomozók bűncselekményre tett előkészületek gyanúja miatt indítottak nyomozást ismeretlen tettes ellen. Először bizonyítékokat keresnek, amelyek alátámaszthatják az amerikai magazin állításait. A CIA hallgat az ügyről, a jelenleg Xe néven működő Blackwater pedig elzárkózott a sajtó elől.
Az USA azzal gyanúsítja Darakazanlit, hogy anyagilag támogatja az al-Kaidát. A férfi jelenleg is rajta van a terrorszervezetek támogatásával gyanúsítottak listáján. Washington 1999 óta szeretné elérni, hogy a németek helyezzék hatósági megfigyelés alá a férfit, és azt is kérték tőlük, hogy vizsgálják ki, adott-e pénzt Darakazanli a szeptember 11-i támadók valamelyikének.
Az abban az időben export-import céget működtető Darakazanli tagadja, hogy köze lenne a terrorszervezetekhez. A férfi szerepét vizsgálták a szeptember 11-i terroristák hamburgi sejtje ügyében folytatott nyomozás során, de nem találtak bizonyítékot, amely alátámasztaná az amerikaiak gyanúját. Az ügyben spanyol nyomozók is vizsgálódtak, akik viszont kérték a férfi letartóztatását. A spanyol kérésnek eleget téve őrizetbe is vették, de a német legfelsőbb bíróság 2005-ben elutasította kiadatását, és szabadábra helyezte.