Rövid, de viszonylag erős utórezgések rázták meg a haiti fővárost pénteken, tíz nappal a pusztító erejű földmozgás után, amely romba döntötte Port-au-Prince nagy részét. Helyszíni beszámolók szerint a lakók pánikba esve rohantak ki az épületekből, attól féltek, hogy a még álló falak is leomlanak. A földrengések erejéről vagy az esetleges újabb károkról egyelőre nem érkezett hír.
A helyiek akkor is attól tartottak, hogy megismétlődik a január 12-i, a Richter-skála szerint 7,0-es erősségű rengés. A karibi szigetországot január közepén sújtotta nagy erejű földrengés, amely másfél millió embert tett otthontalanná, a halottak száma pedig becslések szerint a 200 ezret is elérheti.
A haiti kormány pénteken jelentette be, hogy sátorvárosokat épít vidéken 400-500 ezer fővárosi számára, aki hajlék nélkül maradt a múlt heti földrengés miatt, és azóta az utcákon él. Az új táborokat olyan helyekre telepítik, ahol már létezik néhány alapvető feltétel az ellátásukra. Az első a hónap végére készülhet el, mert el kell egyengetni a talajt, ki kell építeni a vízellátást és a csatornákat, be kell szerezni és fel kell állítani a sátrakat.
Elsődleges az a szempont, hogy megelőzzék járványok terjedését a Port-au-Princ-ben rögtönzött menekülttáborokban nyomorgók között - mondta Fritz Longchamp, az államelnöki iroda vezetője.
A mentést és a segélyosztást rengeteg útakadály nehezíti a segélyek szétosztását Haitin - közölte pénteken az ENSZ humanitárius segítségnyújtást koordináló hivatala (OCHA). A világszervezet munkatársai műholdfelvételekről csaknem hétszáz olyan akadályt - leszakadt hidakat, úttorlaszokat, összeomlott épületeket - számláltak össze, amely lehetetlenné teszi a segélyek elszállítását rendeltetési helyükre.
Közben az amerikai belbiztonsági miniszter közölte, az Egyesült Államok ezután is visszafordítja a haiti illegális bevándorlókat. Janet Napolitano elmondta: a karibi országot sújtó földrengés súlyos katasztrófa volt, de nem lehet rá menekültkérelmet alapozni.