Robert Fico távozó szlovák miniszterelnök szerdán beismerte, hogy kormányalakítási kísérlete nem sikerült, ezért megbízatását visszaadta az államfőnek. "Az Irány - Szociáldemokrácia elképzelését egy stabil és erős kétpárti koalícióról nem sikerült megvalósítani. Kormányalakítási megbízatásomat ezért ma (szerdán) visszaadtam" - jelentette ki azután, hogy fogadta őt a köztársasági elnök.
Ivan Gasparovic délután kormányalakítási megbízást adott a négy ellenzéki párt - Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ), Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), Szabadság és Szolidaritás (SaS) és Híd - közös kormányfőjelöltjének, Iveta Radicovának. Radicová elfogadta a megbízást. "Kormányunk a polgári felelősség és együttműködés kormánya lesz" - jelentette ki Radicová, az SDKÚ alelnöke.
Az eredetileg szociológus Radicová Angela Merkelt tartja példaképének, egy ismerőse az [origo]-nak kemény, de igazságos politikusként jellemezte, akinek fellépése várhatóan stílusváltást hoz a magyarokkal szemben is (ebben a cikkben jobban is megsimerheti a leendő szlovák kormányfőt).
A négy ellenzéki pártnak kedd éjjel sikerült megállapodnia a közös program alapjairól. Ehhez minden pártnak engednie kellett valamit. Nem került be az alaptézisek közé az átfogó kisebbségi törvény kidolgozása, és az sem, hogy enyhítsék a marihuána fogyasztása miatti büntetéseket. Radicová a megállapodás után a kiemelt feladatok közé sorolta többek között Szlovákia eladósodásának megállítását, a korrupció elleni harcot, és az árvízkárok gyors helyreállítását (az alaptézisekről bővebben itt olvashat).
Osztozkodnak
A Bumm.sk szlovákiai magyar hírportál szerint a négy párt szerda délután újra tárgyalóasztalhoz ült, hogy megvitassák a miniszteri posztok elosztását. A szlovák sajtóban napvilágot látott találgatások szerint az SDKÚ jelöltjei töltik majd be a miniszterelnöki és a külügyminiszteri posztot, utóbbi állítólag Mikuláš Dzsurinda pártelnök, korábbi miniszterelnök lehet. A koalíció vezető erejének számító SDKÚ várhatóan megtartják maguknak a pénzügyminiszteri posztot is, amelyre korábban az SaS elnöke, Richard Sulík pályázott.
Az SaS-nek várhatóan három - például a munka-, szociális és családügyi és a kulturális - a Hídnak pedig lehet, hogy csak két - a mezőgazdasági és környezetvédelmi - miniszteri poszt jut majd. A KDH számíthat a belügyi posztra, de szeretnék megszerezni a közlekedési tárcát is, a szlovákiai hírportál szerint.
Új helyzet
A június 12-i választást ugyan a hivatalban lévő Robert Fico kormányfő pártja, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) nyerte, és ő is kapott kormányalakítási megbízást Ivan Gasparovic államfőtől, de a választáson meggyengültek szövetségesei és ezért nem sikerült parlamenti többségre szert tennie. Ficónak és egyetlen megmaradt szövetségesének, a nacionalista SNS-nek együtt összesen 71 képviselői helye van, míg a négy ellenzéki párt együtt 79 székkel rendelkezik a 150 tagú új törvényhozásban.
Az új felállású szlovák kormány kiegyensúlyozottabb viszonyt hozhat a szlovák és a magyar állam között. Az [origo]-nak korábban nyilatkozó szlovákiai magyar elemzők szerint durva beszólogatás nem lesz a magyarok felé, de azért kemény politikára lehet számítani. Az együttműködés elé a magyar kormány is derűlátással tekint.