Az iraki miniszterelnök keddi ünnepi televíziós beszédében azt mondta: meggyőződése, hogy az utolsó amerikai katona 2011 végére elhagyja Irakot. "A mai nap minden iraki emlékezetében megmarad, mert mától szuverén, független ország vagyunk ismét. Mostantól a mi erőink fogják a vezető szerepet játszani a rend és a biztonság, országunk megvédésében" - mondta Nuri al-Maliki, iraki kormányfő.
Az amerikai erők nagyobb része korábban már elhagyta Irakot, jelenleg 50 ezer amerikai katona tartózkodik az országban, hivatalosan tanácsadói és kiképzési feladatokkal. A kivonulás 150 milliárd dollárjába került az Egyesült Államoknak, aminek végrehajtásán 20 ezer amerikai katona dolgozott hónapokon keresztül.
Barack Obama amerikai elnök közép-európai idő szerint éjjel egy órakor mondta el beszédét a Fehér Ház ovális irodájából az Egyesült Államok iraki hadműveleteinek befejezése alkalmából. Az amerikai csapatok harci küldetése Irakban véget ért - jelentette be Obama, aki szerint az amerikai nép legfontosabb küldetése most a gazdaság helyreállítása. Obama élő televíziós üzenetében nem beszélt győzelemről, és elismerte, hogy az Egyesült Államok súlyos árat fizetett a hétéves háborúért.
Dicsérettel beszélt azonban a katonákról, akik szerinte bátran és határozottan teljesítették feladatukat Irakban. "Főparancsnoki minőségemben büszke vagyok a szolgálatukra. Mint minden amerikait, engem is megrendüléssel tölt el az áldozatvállalásuk és a családjaik által meghozott áldozat is" - mondta.
Obama: Új lapot kell nyitni
"Ma este bejelentem, hogy az amerikai harci küldetés Irakban véget ért. Az Iraki Szabadság Hadművelet befejeződött, és most már az iraki népé a fő felelősség az országa biztonságáért. Ezt az ígéretet tettem az amerikai népnek, amikor még jelölt voltam erre a hivatalra. Múlt februárban hirdettem meg azt a tervet, amelynek értelmében kihozzuk harcoló dandárjainkat Irakból és ugyanakkor megkétszerezzük az iraki biztonsági erők megerősítése érdekében tett erőfeszítéseinket, az ottani kormány és a nép támogatását. Ez az, amit véghezvittünk. Csaknem 100 ezer katonát vontunk ki Irakból. Bázisok százait zártuk be, vagy bocsátottuk az irakiak rendelkezésére. Több millió egységnyi hadfelszerelést hoztuk ki Irakból" - mondta Obama.
Kattintson a képre, galéria nyílik!
Az amerikai elnök arról beszélt, hogy a háború befejezése nemcsak az irakiak, hanem az amerikaiak érdeke is, akik hatalmas árat fizettek azért, hogy az iraki népnek a saját kezébe adják a sorsát, miközben odahaza szűkössé vált a költségvetés. "Kitartottunk az irakiakkal közös hitünk mellett, hogy a civilizáció ezen bölcsőjében egy új kezdet születhet" - jelentette ki Obama, aki szerint ez egy figyelemre méltó fejezete az Egyesült Államok és Irak történetének, de az amerikaiak megtették kötelességüket , és "most új lapot kell nyitni."
A beszédben szó volt Afganisztánról is. Obama rámutatott, hogy ott az Egyesült Államok most korlátozott ideig tartó csapaterősítést hajt végre, de kijelentette: miként az irakiak helyett sem, az amerikaiak az afgánok helyett sem végezhetik el azt, amit nekik kell megtenniük, vagyis biztosítaniuk kell a saját biztonságukat. Obama megerősítette, hogy jövő júliusban megkezdődik az átmenet, az amerikai csapatok kivonása.
A BBC szerint Obama a beszédében közölte, hogy napközben, korábban beszélt az előző elnökkel, George W. Bush-sal, aki 2003-ban parancsot adott a Szaddám Huszeint megbuktató amerikai invázióra, amelyet a britekkel együtt hajtott végre az Egyesült Államok hadereje. "A kezdetektől köztudott, hogy nem értettünk egyet ennek a háborúnak az ügyében" - mondta Obama. "Mégsem kérdőjelezheti meg senki Bush támogatását a katonáink felé, a hazaszeretetét vagy az elkötelezettségét a biztonság iránt. Miként mondtam, voltam hazafiak, akik támogatták ezt a háborút, és voltak hazafiak, akik ellenezték. Mindannyian egyesülünk a katonáink iránti tiszteletben és a reményünkben Irak jövőjében" - folytatta.