Az AP hírügynökség szerint Irán meghívta Oroszországot, Kínát, az Európai Uniót és szövetségeseit és néhány arab, illetve fejlődő ország képviselőjét, hogy tekintsék meg a nukleáris létesítményeit. Soros elnökként az Európai Uniónak címzett meghívót Magyarország kapta - közli a hírügynökség értesülése nyomán az amerikai NPR rádió.
A hírügynökség birtokába került levélben egy iráni vezető január 15-ét vagy 16-át javasolta a látogatás időpontjául, amelyre "magas rangú hivatalnokokat" várnának. Bár a levélben nem indokolták az időpontot, az csak néhány héttel előzi meg a hat nagyhatalommal folytatandó tárgyalásokat.
Három éve, az iráni atomlétesítményeket vizsgáló legutóbbi nemzetközi küldöttség arra panaszkodott, hogy nem láttak semmi érdemlegeset, mivel nem engedték őket a lényeges helyszínekre, csak az ország központjába. A december 27-én keltezett levél ennél nagyobb ívű, mind a meghívottak körét, mind a látogatás célját tekintve. A Magyarországnak is elküldött meghívó négy bekezdésében azonban nem részletezik, mire gondolt az iráni vezetés azon túl, hogy meghívják őket az atomlétesítmények meglátogatására, és fizetik a költségeket.
Teherán az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt tagjával (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország) és Németországgal találkozik január végén Isztambulban. Az AP szerint az országok előző találkozójának jószerével egyetlen eredménye ugyanis az volt, hogy megállapodtak egy újabb találkozóban.
A meghívó előkészítheti a terepet a tárgyalásoknak, bár a legnagyobb kritikus, az Egyesült Államok nincs a meghívottak között. Kína és Oroszország megértőbb Irán atomprogramjával szemben, Franciaország és Nagy-Britannia pedig hajlandó volt kompromisszumokra az Irán elleni szankciókban.
Az Egyesült Államok és szövetségesei azzal gyanúsítják Iránt, hogy fegyverek gyártásához dúsít uránt, s ehhez állít fel reaktorokat. A perzsa állam ráadásul nem hajlandó együttműködni az ENSZ atomenergia-ügynökségével, miközben folytatta az atomprogramot.