Kabul azzal vádolta meg kedden az afgán jegybank kormányzóját, hogy az Egyesült Államokba szökött. Az afgán elnöki szóvivő elutasította a bankvezető kijelentését, aki azt állítja, azért mondott le, mert veszélyben volt az élete egy pénzügyi botrány ügyében folyó vizsgálat miatt. "Nem hisszük, hogy ez megalapozott lenne. Soha senkinek nem mondta a kormányban, hogy veszélyben lenne az élete" - fogalmazott. A szóvivő szerint a jegybank elnökének lemondása egyértelmű árulás, és azt is hozzátette, hogy Abdel-Kádir Fitrat ellen nyomozás folyik.
Az amerikai külügyminisztérium néhány órával korábban megerősítette, hogy a kormányzó Washingtonban tartózkodik. "Ha változást akarnak az afgán központi bank élén, ismételten felszólítjuk a kabuli kormányt, hogy hozzon meg minden intézkedést a pénzügyi szektor reformja és megszilárdítása érdekében" - mondta az amerikai külügyi szóvivő. Hozzátette: nem tudja, hogy Abdel-Kádir Fitrat kért-e politikai menedékjogot, de azt üzente, nem tér vissza Afganisztánba - írja a BBC brit csatorna online oldala.
A New York Times értesülései szerint a bankár hétfőn több afgán médiának is bejelentette lemondását. Közölte, hogy korrupciós vádak és az első afgán magánbank, a Kabul Bank összeomlása miatt életveszélyben van. "Valóban veszélyben van az életem, különösen azóta, hogy a parlamentben megadtam néhány ember nevét, akik a Kabul Bank válságáért felelősek" - jelentette ki a kormányzó a BBC szerint. Fitrat azt mondta, az afgán kormány akadályozta őt abban, hogy kiderítse: kik a felelősek a bankban feltárt korrupcióért.
A 2004-ben alapított bank tulajdonosai között van Hamid Karzai elnök egyik fivére, Mahmúd Karzai és Mohammed Kászim Fahim alelnök egyik fivére. A bankot az afgán jegybank 2010 végén az ellenőrzése alá helyezte, miután a vezetői által elkövetett nagyszabású, közel 900 millió dollárt kitevő sikkasztások a csőd szélére sodorták. Az elnök fivérének szerepét a bank összeomlásában nem vizsgálták.