A brit sajtószabályozásra, valamint a politika és a sajtó kapcsolatára is kiterjedő vizsgálatot jelentett be szerdán David Cameron miniszterelnök az utóbbi évtizedek legsúlyosabb nagy-britanniai sajtóbotránya nyomán, amelybe Rupert Murdoch sajtómágnás globális médiabirodalmának legnagyobb - azóta meg is szüntetett - brit vasárnapi lapja, a News of the World keveredett bele magántelefonok tömeges lehallgatásával. Murdoch médiavállalkozása, a News Corporation szerdán bejelentette, hogy lemond a legnagyobb brit kereskedelmi médiacsoport, a cég résztulajdonában lévő BSkyB teljes felvásárlásának szándékáról is.
David Cameron konzervatív párti kormányfő a londoni parlament alsóházában szerdán közölte: a vizsgálat elvégzésével megbízott, magas rangú bíró vezette független testület egy éven belül ajánlásokat fogalmaz meg az "új, hatékonyabb sajtószabályozásra". Cameron szerint a cél az, hogy a brit sajtó őrizze meg szabadságát, sokszínűségét, valamint függetlenségét a kormánytól, ugyanakkor a legmagasabb szintű etikai és szakmai normákat is érvényesítse.
Kegyeletsértő lehallgatások
A miniszterelnök szerint azoknak, akik a sajtó által elkövetett etikai vétségeket eltűrték, a jövőben nem lenne szabad vezető tisztségeket betölteniük nagy-britanniai sajtó- és médiavállalkozások élén. A brit kormányfő ezzel gyakorlatilag lemondásra szólította fel a Murdoch-birodalom nagy-britanniai érdekeltsége, a News International vezérigazgatóját, Rebekah Brookst. Ő volt a főszerkesztője a legnagyobb brit Murdoch-lapnak, a vasárnaponként megjelent News of the Worldnek.
A világ legnagyobb olvasottságú angol nyelvű újságja körül a múlt héten robbant ki a súlyos etikai botrány, miután kiderült, hogy a lap néhány éve feltörte és lehallgatta egy elrabolt és meggyilkolt kislány, a 13 éves Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, exkluzív értesülésekre vadászva.
A konkurens brit lapok által feltárt, hatalmas felháborodást kavaró botrány napról napra, egyre nagyobbra duzzadt: a lap az azóta előkerült újabb bizonyítékok szerint két másik meggyilkolt kislány szüleinek, valamint a 2005. július 7-ei, 52 emberéletet kioltó londoni terrormerényletben meghaltak szeretteinek és az iraki, afganisztáni frontokon elesett brit katonák hozzátartozóinak mobiljait is feltörte és lehallgatta.
Rendőrségi adatok szerint a News of the World az utóbbi években csaknem négyezer közéleti személyiség és magánszemély mobiltelefonjaihoz férhetett hozzá. Sőt, Jay Rockefeller, nyugat-virginiai demokrata szenátor már arra szólította fel a hatóságokat, hogy vizsgálják ki, nem hallgatták-e le a News Corporation emberei a 2001. szeptember 11-i áldozatok hozzátartozóinak telefonjait is.
Murdoch brit cége a súlyos botrány hatására a múlt héten bejelentette a korábban hetente 2,5 millió példányban megjelent News of the World azonnali felszámolását. A 168 éve alapított lap utolsó, 8674. száma vasárnap került az újságosstandokra.
Az elbukott üzlet
A botrány még egy komoly veszteséggel jár a Murdoch-birodalom számára. A News Corporation hosszú ideje igyekezett megszerezni a teljes ellenőrzést a Sky médiacsoportot működtető legnagyobb magánszektorbeli brit médiavállalkozás, a BSkyB felett. A tervvel szemben már a botrány előtt is jelentős ellenállás mutatkozott mind a politika, mind a konkurencia részéről, azzal az érvvel, hogy Rupert Murdoch cégének már így is túl nagy a befolyása a brit sajtó- és médiapiacon.
A BBC értesülései szerint már találgatások keringenek arról is, hogy Murdoch esetleg teljes nagy-britanniai újságportfolióján is túladna. A cég birtokában van jelenleg a Times, a Sunday Times és a világ legnagyobb bulvárnapilapja, a Sun.
Nyilvántartott sajtókapcsolatok
A brit kormányfő a sajtóirányítási vizsgálatról szóló szerdai parlamenti előterjesztésében bejelentette azt is, hogy a politika és a sajtó kapcsolatainak átláthatóvá tétele végett a jövőben minden kormánytagnak és köztisztviselőnek feljegyzést kell készítenie vezető szerkesztőkkel és médiacégek vezetőivel tartott találkozóiról, és e feljegyzéseket negyedévente nyilvánosságra kell majd hozni.