Egy hete egy egész ország ünnepelte Líbiában Moammer Kadhafi egykori vezér halálhírét, de sok fiatal lázadó nem csak a győzelemnek örülhetett, hanem annak is, hogy végre felfigyeltek rájuk a lányok. A Foreign Policy amerikai magazin riportja szerint egyfajta szexuális forradalom is zajlik Líbiában, aminek jelei a telefonszámot cserélő fiatal lány és fiú ritka, de eddig elképzelhetetlen látványa.
A lap szerint a líbiai fiatal férfiak többsége hiába álmodozott Kadhafi idején arról, hogy megházasodik és családot alapít. Munkalehetőség hiányában, kereset nélkül, pénztelenként ugyanis ezt nem engedhették meg maguknak - Líbiában hagyományosan jelentős költséggel jár egy menyegző, az amerikai lap ezt 10 ezer dollárnak (kétmillió forint) megfelelő összegnek becsülte. Ennyibe kerül a több napig tartó ünneplés és a drága hozomány.
Rengeteg fiatal lány és fiú maradt hajadon és agglegény, de nem azért, mert annyira megérintette őket a szinglilét, hanem mert nem volt anyagi lehetőségük a házasságra. A nem csak pénztelen, de a szigorú hagyományok miatt magányos fiatalok boldogtalansága feltehetően jelentős szerepet játszott a forradalmi eseményekben is. A felkelés azonban sok mindent megváltoztatott. A korábban munkanélküliként lézengő fiatal férfiakra rá se hederítő lányok most rajonganak a szabadságharcosokért, és terjednek az olyan vicces sms-ek, mint a "Hagyjuk az orvosokat és a mérnököket: lázadókhoz akarunk feleségül menni", vagy "Lázadót keresel férjnek? Nyomd meg az M-et egy miszrátai vagy a B-t egy bengázi vőlegényért..."
A lapnak egy augusztusi estét elevenített fel egy fiatal nő, Khalil. Naplementekor a szomszéd és rokon nőkkel közösen élelmet vittek a ramadán miatt böjtölő lázadóknak a fegyverropogás közepette. A lányok énekelve igyekeztek igyekeztek lelket önteni a számukra ismeretlen harcosokba , akik könnyezve fogadták el az ételt.
"Előtte volt köztünk egy határ... A forradalom óta azonban van önbizalmam ahhoz, hogy odamenjek hozzájuk, és megköszönjem, ami nekik is önbizalmat ad. És tudjuk, hogy ebben nekünk is volt szerepünk, és ők is tudják" - idézte a lap.
Kadhafi sofőrje
Zavarodottan nézte szülővárosa, Szirt romjait, miközben elszabadult körülötte a pokol - így látta utoljára Moammer Kadhafit személyi sofőrje, Huneis Naszr, aki 30 éven keresztül fuvarozta a líbiai vezetőt.
"Mindenütt robbanások voltak. A felkelők már jöttek értünk. Nem volt ijedt, de úgy tűnt, nem tudja, mihez kezdjen. Soha nem láttam még ilyennek" - idézte a sofőrt a Guardian brit lap internetes kiadása. Percekkel később lerohanták őket a lázadók. A sofőr felemelt kézzel várta őket, puskatussal ütötték le, főnökét pedig kirángatták az esővíz-elvezető csőből. A sofőr utoljára még annyit látott főnökéből, hogy lerohanják a felkelők. Utána ütések záporoztak rá is.
Egy héttel Kadhafi halála után úgy tűnik, csak ketten maradtak életben a vezér régi gárdájából, a sofőrön kívül Manszúr Dhao, a vezér biztonsági főnöke. "Ha bárki életben maradt is a belső személyzet közül, nem tudom, hol lehetnek, vagy mi történt velük" - mondta a Szirt elleni ostromban bal fülére megsüketült sofőr, akit jelenleg egy ideiglenes cellában tartanak fogva egy miszrátai laktanyában.
"Furcsa volt. Mindig megállt, és nyugat fele kémlelt. Nem láttam benne félelmet" - jellemezte Kadhafi viselkedését az ostrom utolsó napjaiban. A főnökéhez végsőkig hű - ugyanahhoz a törzshöz tartozó - sofőr szerint úgy tűnt, a líbiai vezető nem fogta fel teljesen, mi történik körülötte.
Líbiában egy hete kapták el Kadhafit a rezsimet megdöntő lázadók. Az egykor félt vezető élve került a lázadók kezére, de elfogása után nem sokkal megölték. Holttestét több napra közszemlére tették egy miszrátai hűtőházban, majd kedden a hajnali órákban eltemették a sivatagban. A szertartásra a sofőrt is elvitték.