Sarah Palin volt alaszkai kormányzó, a 2008-as választások republikánus alelnökjelöltje szerdán bejelentette, hogy nem kíván versenybe szállni azért, hogy a 2012-es amerikai elnökválasztásra megpróbálja elnyerni a republikánus párt hivatalos jelöltségét.
"Sok imádkozás és komoly megfontolás után úgy döntöttem, hogy nem törekszem a republikánus párt 2012-es jelölésére az Egyesült Államok elnöki posztjára" - jelentette ki Palin Mark Levin konzervatív műsorvető rádiós showműsorában. - "A jó úton járhatok anélkül is, hogy jelölt lennék" - fogalmazott.
A politikus asszonynak a versenytől való távolmaradásáról hozott döntése többhónapos esélylatolgatásnak vetett véget. Elemzők szerint nem várható, hogy jelentősebb republikánus politikus kihívást intézzen a párt eddigi hivatalos elnökaspiránsainak, így 2012-es politikai küzdelem egyetlen női részvevője Michele Bachman marad.
Idén májusban pedig még úgy tűnt, hogy elindulhat Barack Obama ellen Sarah Palin, miután országos körútra indult, hogy egy róla készült portréfilmet mutasson be Iowában, New Hampshire-ben, Nevadában és Dél-Carolinában. Az előválasztások során a Republikánus Párt szimpatizánsai ezekben az államokban elsőkként szavaznak arról, hogy melyik elnökjelölt-aspiránst támogassák.
Sarah Palin, aki 2008-as választáson az ismeretlenségből John McCain alelnök-jelöltjeként robbant be az országos köztudatba, az akkori választás elvesztése után önálló szerepre tört. Az önmagát "grizzly mamaként" aposztrofáló politikus a rendkívüli médiafigyelem ellenére támogatottságban, a közvélemény kutatások szerint meg sem közelítette a republikánus elnökaspiránsok mezőnyét vezető Mitt Romneyét, Rick Perryét vagy Herman Cainét.
Palin egy, a támogatóinak írt levelében rámutatott, hogy számára a család az első, de ugyanakkor büszkén hangsúlyozta, hogy a tavalyi, "félidős" kongresszusi választások során az ultrakonzervatív Tea Party-mozgalom több tagjának győzelmét is elősegítette, és reményét fejezte ki, hogy hasonlóképpen szándékozik segíteni pártja választási erőfeszítéseit a kormányzóságtól kezdve, a kongresszusi mandátumokon át az elnökségig.