Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag nyilatkozatot fogadott el, amelyben támogatásáról biztosította Kofi Annan volt ENSZ-főtitkárnak a szíriai vérontás megállítására tett javaslatait.
A nem kötelező érvényű elnöki nyilatkozat a szíriai kormányt és az ellenzéket egyaránt tűzszünetre, politikai tárgyalásokra szólította fel, valamint arra, hogy a humanitárius segítségnyújtás érdekében napi két órára szüntessék be a harcokat.
A nyilatkozat egyúttal arra is felszólította Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát és az ellenzéket, hogy haladéktalanul kezdjék meg a jóhiszemű együttműködést Annannal, az ENSZ és az Arab Liga által meghatalmazott nemzetközi közvetítővel.
Annan, aki az ENSZ és az Arab Liga megbízásából közvetít Szíriában, a múlt pénteken fordult a Biztonsági Tanácshoz azzal a kéréssel, hogy az eddiginél határozottabban támogassa erőfeszítéseit a szíriai vérontás befejezése érdekében.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag elfogadott nyilatkozata okot ad arra a reményre, hogy a kormányzat és az ellenzék közötti politikai párbeszéd váltja fel a vérontást Szíriában - mondta a német, az orosz és a lengyel külügyminiszter szerdán Berlinben.
A három külügyminiszter eszmecseréje után Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője hangsúlyozta: a BT olyan nyilatkozatot fogadott el, amely nem tartalmaz ultimátumot és nem firtatja, hogy melyik fél visel nagyobb felelősséget a konfliktus kialakulásáért. Lavrov hozzátette, hogy Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, az ENSZ és az Arab Liga által meghatalmazott nemzetközi közvetítő hamarosan Moszkvába látogat.
Guido Westerwelle hangsúlyozta: a BT nyilatkozata világossá teszi a damaszkuszi vezetés számára, nem számíthat arra, hogy Oroszország feltétel nélküli kiáll mellette. Lavrov ugyanakkor jelezte, Oroszország továbbra sem támogatja, hogy az ENSZ BT határozatban - a nyilatkozatnál magasabb fokú dokumentumban - foglalkozzon a szíriai helyzettel.
Irántól kaphat fegyvert Szíria
Közben az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsában azzal vádolta meg Iránt, hogy fegyvereket szállít a szíriai kormánynak, amelyeket az a saját népe ellen fordít.
Az amerikai, a brit és a francia diplomaták aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy jelentések szerint Irán az ellene életbe léptetett ENSZ-szankciók megsértésével, fegyverrel látja el az Aszad-rezsimet. A világszervezet által az iráni nukleáris program miatt életbe léptetett büntetőintézkedések értelmében Teherán számára tilos a fegyverkivitel.