Azerbajdzsánba érkezett és elnöki kegyelemmel kiszabadult pénteken Ramil Sahib Safarov, aki Magyarországon töltötte börtönbüntetését egy örmény katonatársa meggyilkolásáért. Ilham Aliyev elnök kegyelmi rendeletének kiadása után a 35 éves férfit azonnal szabadlábra helyezték azeri hírportálok beszámolója szerint.
Safarov a Fővárosi Bíróságon, ahol előre kitervelten, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés vádjával állt a bíróság előtt 2006. április 4-én
"Úgy érzem újjászülettem. Soha nem veszítettem el a reményt, hogy visszatérhetek hazámba, és hittem, hogy eljön az ideje, amikor a legfőbb parancsnok megoldja ezt az ügyet" - idézte a férfit a Trend angol nyelvű azeri honlap.
Safarov a NATO békepartnerségi programja keretében Magyarországon vett részt nyelvtanfolyamon, de 2004-ben baltával agyonverte alvó örmény katonatársát a nemzetvédelmi egyetem kollégiumában, amiért jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.
Azt ígérték, rácsok mögött marad
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy a férfi Azerbajdzsánban folytatja büntetésének letöltését. A KIM szerint az elítélt kérheti akár az ítélkező államtól, akár a végrehajtó államtól, hogy az elítélt személyek átszállításáról szóló strasbourgi európai egyezmény alapján szállítsák át.
Mivel Safarov átszállításának az egyezmény által megkövetelt feltételei fennállnak, az elítélt átszállítását a közigazgatási és igazságügyi miniszter engedélyezte. A férfit pénteken szállították Azerbajdzsánba. Az egyezmény szerint az átszállítás után a büntetés végrehajtására a végrehajtó állam joga irányadó, és egyedül ez az állam illetékes a megfelelő döntések meghozatalára - közölte a KIM.
A közleményben megemlítették, hogy Magyarországról az strasbourgi európai egyezmény alapján 2010-ben 11 elítéltet, 2011-ben 7 elítéltet, 2012-ben eddig 8 elítéltet szállítottak külföldre.
A minisztérium szerint az életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt férfi legkorábban 25 év múlva bocsátható feltételes szabadságra. Az azeri igazságügyi minisztériumtól pedig azt a tájékoztatást kapták, hogy Safarov ítéletét nem alakítják át, hanem a magyar ítélet alapján folytatják a végrehajtását.
Lehetett rá számítani
A férfi kiadatásánál Magyarország nem követett el nemzetközi jogsértést - közölte az MTI-vel Lattmann Tamás nemzetközi jogász pénteken. Magyarország az 1957-es strasbourgi európai kiadatási egyezmény és az elítéltek átszállításáról szóló 1983-as strasbourgi európai egyezmény alapján mérlegelhette az elítélt kiadatását. A kiadatási egyezmény tartalmazza az aláíró tagállamoknak azt a jogát is, hogy az elítélt amnesztiában részesülhet, az azeri elnök élt a kegyelemgyakorlás jogával.
Lattmann Tamás szerint "lehetett tudni, lehetett számítani rá, hogy ez lesz a dologból". Úgy fogalmazott: "ez várható volt, tekintettel arra, amilyen politikai vihart kavart az ügy Azerbajdzsánban a bűncselekmény elkövetésekor".
A kegyelmi döntést az azeri államfő az ország alkotmánya - az elnöki jogköröket felsoroló 109. cikk 22. bekezdése - alapján hozta. Ez kimondja, hogy a köztársaság elnöke kegyelmet gyakorol.
Csütörtökön egy örmény politikus azt állította, hogy a baltás gyilkos szabadon bocsátása állhat a mögött, hogy a magyar kormány 2-3 milliárd dollárnyi állampapírt szándékozik eladni Azerbajdzsánnak.
Örményország felháborodott
A gyilkos szabadon bocsátása után Szerzs Szargszján örmény elnök összehívta az örmény nemzetbiztonsági tanács ülését - közölte az elnök sajtóosztálya. Az örmény parlament alelnöke a nemzetközi közösség fellépését sürgette az ügy miatt. Szargszján ugyancsak rendkívüli értekezletre hívta az ENSZ-tagországok diplomáciai képviseleteinek Örményországban akkreditált vezetőit, valamint az országban működő nemzetközi intézmények vezetőit - jelentette honlapján az örmény hírügynökség (Armenpress.am).
Eduard Sarmazanov örmény parlamenti alelnök Safarov magyarországi elengedését kommentálva kijelentette: "Az, hogy a magyar hatóságok kiadták Azerbajdzsánnak a bűnöző Ramil Safarovot, minimum értetlenséget és felháborodást kelt, mert világos volt, hogy mi vár Azerbajdzsánban erre a gyilkosra. Ami pedig Aliyev elnöki kegyelmét illeti, ez újabb bizonyítéka annak, hogy Azerbajdzsánban állami szinten érvényesül az örmények iránti gyűlölet és a fasizmus politikája".
Megszólalt az ügyben a Safarov által agyonvert örmény katona, Gurgen Markarján családjának ügyvédje is: Nazeli Vardanján kijelentette, hogy Örményországnak pert kell indítania Azerbajdzsán ellen az elnöki kegyelem miatt. Az ügyvéd szerint Safarov kiengedése után Azerbajdzsán viseli a teljes felelősséget a Budapesten elkövetett gyilkosságért.
Az örmény parlament elnöke pénteken lemondta szeptemberre tervezett magyarországi látogatását, elhárítva magyar hivatali kollégája meghívását. Az örmény parlament sajtóosztálya szerint Hovik Abrahamján házelnök azért döntött így, mert a magyar kormány hozzájárult az örmény katonatársának megöléséért elítélt Safarov kiadatásához - jelentette az örmény hírügynökség.