Szigorú biztonsági intézkedések közepette Maliba látogatott szombaton Francois Hollande francia államfő több kormánytag kíséretében, és felkereste Timbuktu városát, ahonnan hat napja űzték ki a szélsőséges fegyvereseket a francia és mali katonák.
A francia elnököt elkísérte Timbuktuba többek között a francia védelmi és külügyi tárca vezetője, illetve Dioncounda Traoré mali elnök is. Hollande felkereste a világörökség részét képező három timbuktui nagymecset egyikét. Helyszíni beszámolók szerint állig felfegyverezett francia és mali katonák ügyeltek a két elnök, illetve a kormányküldöttség biztonságára. Hollande néhány órás villámlátogatása alkalmával várhatóan felvázolja a három hete tartó francia katonai misszió következő szakaszát.
A BBC Timbuktuban tartózkodó tudósítója szerint bár a város még mindig félig üresen áll, de az emberek boldogok a hosszú hónapokig tartó elnyomás után. Egy helyi nő szerint Timbuktu asszonyai örökké hálásak maradnak majd Francois Hollande-nak, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a fa ágait lemetszették ugyan, de még hátravan a gyökerek kivágása is.
Korábban olyan értesülések érkeztek a városból, hogy az iszlamista fegyveresek a francia és a mali csapatok közeledtére felgyújtották Timbuktu egyik könyvtárát, az Ahmed Baba Intézetet, ahol több ezer rendkívül értékes dokumentumot őriztek. Később kiderült, hogy a kéziratok többsége épen maradt.
A Timbuktut korábban elfoglaló szalafisták - az Ansar Dine (Hit Védelmezői) nevű csoport fegyveresei - tervszerűen pusztítottak el középkori műemlékeket. Embereik kiszakították a helyéről egy 15. századi mecset kapuját, miután leromboltak a városban lévő, az ENSZ kulturális szervezete, az UNESCO által a világ kulturális örökségeként számon tartott 16 síremlékből hetet.