Súlyos nyelvtani hibákat követett el Ivan Gasparovic szlovák államfő, amikor nemrégiben Nyitrán egy nemzetközi bonsaikiállításon beírt az indonéz pavilon emlékkönyvébe. A pozsonyi indonéz nagykövetség által nyilvánosságra hozott felvétel szerint Gasparovic a "krásy" (szépség) szó végén az ipszilont lágy i-re cserélte (krási), ami a szlovák helyesírásban nagyon durva hibának számít. Ezt az általános iskola ötödik osztályában tanulják a gyerekek - jegyezte meg a Novinky.cz cseh hírportál.
A mindössze kilenc szóból álló mondatban Gasparovic ráadásul sem a vesszőt, sem a mondat végi pontot nem tette ki. "Errare humanum est", vagyis "Tévedni emberi dolog" - kommentálta újságírói kérdésre az esetet Marek Trubac, a szlovák köztársasági elnök szóvivője.
A Sme című napilap internetes kiadása megjegyezte: a kínos esetre alig fél évvel az után került sor, hogy Gasparovic analfabétának minősítette az újság egyik munkatársát, amikor az iránt érdeklődött, milyen okok miatt halogatja Jozef Centés, a korábbi parlament által megválasztott főügyész hivatalos kinevezését. "Ön analfabéta? Ön nem érti az alkotmánybíróság döntését" - mondta akkor Gasparovic a Sme riportérének.
Ingrid Hrubanovicová nyelvész szerint nem meglepő, hogy Gasparovic súlyos nyelvtani hibát vétett, mert úgy véli, hogy a szlovák politikusok és önkormányzati vezetők szövegei nyelvhelyességi szempontból gyakran sok kívánnivalót hagynak maguk mögött. A Gasparovic bejegyzését tartalmazó fénykép rövid időn belül felkerült a világhálóra, s Szlovákiában ezrek szórakoznak rajta - írja a Novinky.cz.
A mai szlovák államfő egyébként is elhíresült nyelvbotlásairól. Néhány éve, második elnökválasztási kampánya idején például kijelentette: nem volt egyszerű döntést hozni arról, hogy "induljak az államfő elnökének tisztségéért". "Több mint négyszáz napon át utazgattam Szlovákiában, ami majdnem egy év" - dicsekedett ugyancsak az akkori kampány egyik televíziós vitájában.
A korábbi magyar köztársasági elnök, Schmitt Pál is számos helyesírási hibát vétett hivatali ideje alatt. Egy hegyeshalmi csárda vendégkönyvébe például egy l-lel írta az államfő és az állomás szavakat.