Snowden miatt Bécsben ragadt a bolíviai elnök


Evo Morales bolíviai államfő a bécsi repülőtéren 2013. július 2-án éjjel, miután a Moszkvából hazafelé tartó repülőgépe kényszerleszállást hajtott végre az osztrák fővárosban, Edward Snowden-ügy
Vágólapra másolva!
Bécsben kényszerült leszállásra szerda hajnalban a bolíviai elnök Moszkvából hazafelé tartó repülőgépe, miután Franciaország, Portugália, Spanyolország és Olaszország megtagadta az átrepülési engedélyt. A bolíviai külügyminiszter szerint Párizs és Lisszabon azzal a gyanúval tagadta meg a légtér-használati engedélyt, hogy az Evo Morales elnököt szállító gép fedélzetén tartózkodik Edward Snowden kémkedéssel vádolt amerikai informatikus. Az elnök fél tizenegy után tudott továbbrepülni.
Vágólapra másolva!

Az egész éjszakáját Bécsben töltötte Evo Morales bolíviai elnök, miután a gépe nem tudott továbbrepülni nyugatra, ezért le kellett szállni. Franciaország és Portugália sem engedte be a légterébe a repülőt, vélhetően azért, mert azt hitték, rajta van Edward Snowden is. Morales késő délelőtt repühetett tovább, miután megadták neki az engedélyeket.

Evo Morales bolíviai államfő a bécsi repülőtéren 2013. július 2-án éjjel Forrás: MTI/EPA/Helmut Fohringer

A La Pazban nyilatkozó külügyminiszter cáfolta ezt, hazugságnak nevezve a szóban forgó értesüléseket. Hasonlóan nyilatkozott a bolíviai rádiónak az osztrák fővárosból az elnököt kísérő védelmi miniszter is. A francia és a portugál hatóságok állítólag "technikai okokra" hivatkoztak az átrepülési engedély megtagadásakor. A Guardian élő közvetítése szerint a két ország megváltoztatta álláspontját, és hamarosan átengedi majd a gépet.

Evo Morales bolíviai elnök nem sokkal korábban Moszkvában kijelentette: Bolívia megfontolná Snowden esetleges menedékkérelmét. Az államfő a földgázexportőr országok találkozóján vett részt az orosz fővárosban.

A ZIB 24 osztrák televízió éjjel azt jelentette, hogy Snowden a gépen tartózkodik. Az osztrák külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor a dpa német hírügynökségnek kijelentette: információik szerint Snowden nincs a gépen.

Az eset kapcsán élesen bírálta Franciaországot és Portugáliát a venezuelai kormány. Elias Jaua külügyminiszter nyilatkozatában annak a nézetének adott hangot, hogy Párizs és Lisszabon az átrepülési engedély megtagadásával megsértette azt az immunitást, amely minden államfőt megillet.
Nicolas Maduro venezuelai elnök - aki Evo Morales bolíviai államfővel együtt Moszkvában tartózkodott - korábban védelmébe vette Snowdent, azt hangoztatva, hogy valami nagyon fontosat tett az emberiség megvédése érdekében, ezért megérdemli, hogy megvédje a világ.

A korábbi értesülések arról szóltak, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójában tartózkodik.
Snowden ellen vádat emeltek hazájában, miután információkat szivárogtatott ki az amerikai szervek titkos adatgyűjtési gyakorlatáról.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!