Vágólapra másolva!
Az Európai Unió számos tagállamáról gyűjt információkat titkosszolgálati eszközökkel az Egyesült Államok – derül ki a Snowdentől származó dokumentumok szerint. Kína, Oroszország, Irán, Pakisztán és Afganisztán a legfontosabbak hírszerzési szempontból.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok mindössze négy országban bízik meg annyira, hogy nem gyűjt róluk információkat titkosszolgálati eszközökkel, az Európai Unió és számos tagországa belső ügyeit is igyekszik titkosszolgálati eszközökkel kifürkészni – írta a Der Spiegel az elektronikus hírszerzésre szakosodott Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva.

Az USA csak Nagy-Britanniában, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandban bízik meg annyira, hogy titkosszolgálata ne gyűjtsön róluk információkat. Washington nagyjából harminc országot harmadik félként tart számon, ami azt jelenti, hogy lehetséges velük az együttműködés, de a titkosszolgálati tevékenység tárgyává is válhatnak.

Az Edward Snowdentől származó anyagok között van egy olyan dokumentum, amely listázza a nemzetközi politikai szereplőinek fontosságát. A listán egy ötfokozatú skála alapján osztották be a vizsgált szereplőket, illetve azt, hogy pontosan mi érdekli a szolgálatokat. A skálán az 1 azt jelenti, hogy a legfontosabb, az 5 pedig azt, hogy a legkevésbé fontos.

A listán az 1-es minősítésű országok közé tartozik Kína, Oroszország, Irán, Pakisztán és Afganisztán, míg a legkevésbé fontos államok közé sorolták az európai országok zömét - például Csehországot, Dániát és Horvátországot -, valamint mások mellett ázsiai országokat, például Laoszt, Kambodzsát és Nepált. A Spiegel cikke nem tért ki Magyarország besorolására.

Németország, Franciaország, Japán és az Európai Unió a 3-as kategóriába került, míg például Olaszország és Spanyolország alacsonyabb besorolást nyert. Németországgal kapcsolatban kilenc területet soroltak fel. Hármas besorolást kapott a kormány külpolitikája, a gazdasági stabilitás és a pénzügyi rendszert fenyegető veszélyek elnevezéssel összefoglalt kérdéskör, 4-est egyebek között a hadiipari export és az új technológiák, 5-öst pedig például az Egyesült Államokat megcélzó hírszerzési tevékenység.

Az EU-ról hat területen gyűjtenek információkat. Hármast kapott a külpolitikai célok, a nemzetközi kereskedelem és a gazdasági stabilitás kérdésköre, 5-öst pedig az új technológiák, az energiabiztonság és az élelmiszerellátás.

A Der Spiegel beszámolója megerősíti a Snowden-féle iratokból származó korábbi értesüléseit, amelyek szerint az NSA lehallgatja az EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáit, és tevékenysége nemzetközi összevetésben kiemelkedően nagy mértékben érinti Németországot. A német kormány júniusban, a Snowden-ügy kirobbanásakor kérdéseket intézett a washingtoni vezetéshez az NSA németországi tevékenységével kapcsolatban. A válaszok még nem érkeztek meg.

Az NSA szorosan együtt is működik a német társszolgálatokkal. Ezzel kapcsolatban szinte naponta kerülnek elő újabb részletek. A német külföldi hírszerzés (BND) terrorizmussal gyanúsítható személyek mobiltelefonos kommunikációjára vonatkozó adatokat ad át az NSA-nek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!