Robbanás és heves lövöldözés hallatszódott abból a nairobi bevásárlóközpontból, ahol szomáliai szélsőségesek túszokat ejtettek az elmúlt napokban. Az épületben rejtőzködő fegyvereseket a kenyai biztonsági erők igyekeznek kifüstölni. A televíziós híradásokban az épület felé rohanó katonákat látni. A BBC brit közszolgálati adó híroldala szerint még körülbelül tíz túszejtőt sejtenek az épületben. A BBC helyszíni tudósítója szerint az épület körül sok katona mozog.
Helyszíni tudósítók hétfőn kora reggel ismétlődő lövéssorozatokról számoltak be, amelyek legalább 15 percen keresztül tartottak. Az üzlet körül állomásozó katonáknak fedezékbe kellett vonulniuk. Egy fotós szerint olyan, mintha a lövések az épület mellől, vagy egy ottani fedezékből jönnének. Éjszaka arról érkeztek jelentések, hogy a fegyveresek egy szupermarketbe vették be magukat.
A szombaton kezdődött terrortámadásban eddig legalább 69 ember veszette életét, és több mint 170-en megsebesültek. A támadók a szomáliai al-Sabab szervezet tagjai, akik fegyveres szomáliai beavatkozása akarnak bosszút állni Kenyán.
Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges al-Sabab hétfő reggel azzal fenyegetőzött, hogy a bevásárlóközpontot megszálló társai kivégzik maradék túszaikat. Szóvivőjük egy iszlamista honlapon közölte: felhatalmazták az épületben lévő harcosaikat arra, hogy végezzenek a túszokkal, és elítélte "Izraelt és a többi keresztény kormányt".
Néhány órával korábban egy katonai szóvivő közölte, hogy a túszok többsége már kiszabadult a bevásárlóközpontból, de nem részletezte, hogy hányan maradtak bent. Többen feltehetően továbbra is túszok, vagy csapdába estek, mert elbújtak valahol az épületben. Azt is mondta, hogy a kenyai védelmi erők ellenőrzésük alá vonták az épület nagy részét.
Az iszlamista szervezet egyik parancsnoka hétfőn cáfolta, hogy külföldiek harcolnának soraikban. A BBC világrádióban Abu Omarként bemutatott férfi azt mondta, voltak olyan híresztelések, amelyek szerint amerikaiak, britek és más nemzetiségűek vettek volna részt támadásukban. A parancsnok szerint ebből semmi sem igaz. Az események miatt a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hétfőn úgy döntött, hogy egy héttel elhalasztja a William Ruto kenyai alelnök elleni büntetőeljárást, és a politikust erre az időre hazaengedi, hogy részt vehessen az ügy megoldásában.
A kenyai alelnök a vád szerint részt vett a 2008-as választásokat követő erőszakhullám kitervelésében és végrehajtásában. Kenya akkor, a voksolás után a polgárháború szélére sodródott, az állítólagos tömeges választási csalások miatt kitört erőszakban több mint 1100-an haltak meg, és több mint 600 ezren kényszerültek elhagyni otthonukat. William Ruto, aki az idézés nyomán önként jelent meg a hágai tárgyaláson, ártatlannak vallotta magát a bíróság előtt.