Olyan brit állampolgárok telefon-, internet- és e-mail-adatait is tárolta az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), akik az ég világon semmilyen rosszat nem tettek. Ezt egy olyan titkos megállapodás alapján tették, amelyet a brit titkosszolgálattal írt alá az amerikai partnerintézmény - írta a Guardian az Edward Snowden által kiszivárogtatott lehallgatási dokumentumok alapján.
A lap egy 2007-es dokumentumra hivatkozik, amely elsőként ad arra bizonyítékot, hogy brit állampolgárokat is megfigyeltek. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland és Kanada alkotja az "Öt szem" titkosszolgálati megállapodásban részt vevők körét. Az öt ország segíti egymást a titkosszolgálati információk megosztásával. A Guardian szerint eddig azt lehetett tudni, hogy a megállapodás szerint egymás állampolgárait nem figyelik meg.
A Snowden-dokumentumok azonban cáfolják ezt. A 2007-es szabályváltás feljogosította az NSA-t, hogy brit állampolgárok adatait kezelje és elemezze - addig erre nem volt lehetőség. Az NSA véletlenszerűen gyűjtött adatokat, ami a Guardian szerint azt jelenti, hogy olyanokat is lehallgattak, akik nem voltak célpontjai a megfigyelésnek, és nem is gyanúsították őket semmivel.
Ennek magyarázata az NSA módszerében rejlik. A lap szerint az NSA három "ugrás" mélységig nyúló kapcsolati hálókat épített fel, így megvizsgálva egy ember telefonos vagy internetes kommunikációját egy ismerősével, és annak ismerőseivel, illetve annak ismerőseivel. A Guardian viszont rávilágított arra, hogy a három ugrás mélység egy átlagos Facebook-felhasználó esetén ötmillió potenciális megfigyeltet jelent - vagyis lényegében mindenkit lehallgathattak.
A Guardian egy másik, 2005-ös dokumentumból is idézett, amelyet szigorúan bizalmas jellel láttak el. Eszerint az NSA annak ellenére hallgatott le briteket és másokat az "Öt szem"-tagállamokból, hogy a partner kormányok ezt kifejezetten megtiltották az Egyesült Államoknak. A dokumentumban kifejezetten megtiltották, hogy a másik négy kormányt tájékoztassák akár a megfigyelésről, akár az eljárás módszeréről.