A gazdag oroszok kénytelenek lesznek nélkülözni olyan kedvenc ínyencségeiket, mint például az ausztrál steak, vagy a norvég lazacból készült szusi. Oroszország megtiltotta a hús, hal, zöldség, sajt és más tejtermékek importját az USA-ból, az EU-ból, Norvégiából, Kanadából és Ausztráliából, ezeket nagy részét azonban aligha tudják orosz termékekkel pótolni.
"Hogy mihez kezdünk majd parmezán, Philadelphia sajtkrém vagy mascarpone nélkül, amiből a tiramisu vagy a sajttorta készül, még nem tudom" - mondta a Handelsblattnak Szergej Mironow, a RestConsult vezetôje, több moszkvai étterem tanácsadója és tulajdonosa.
Tavaly Oroszország a kormány adatai szerint 43 milliárd dollár értékben importált élelmiszereket és mezőgazdasági termékeket. A tiltott országok listájára ebből nagyjából 25 milliárdnyi jut a Capital Economics számításai szerint. Egyes nehezen helyettesíthető termékek - mint például a spanyol sonka, az olasz parmezán sajt, vagy a napon szárított paradicsom - teljesen eltűnhetnek az étlapokról. Emellett helyi termelőket kell keresni, hogy pótolják az EU-ból származó alapanyagok kiesését. mivel az orosz állattenyésztés viszonylag fejletlen, a nagy húsüzemek is bajban lesznek az import húsok nélkül.
"Arra fogunk kényszerülni, hogy gyengébb minőségű húst vásároljunk, magasabb áron. Az orosz sertés nem elég jó minőségű. Fehéroroszországból hozhatunk ugyan, de az egy kis ország, nem képesek egész Oroszországot ellátni" - panaszkodott Zalina Abdusalamova, a Kings Meat egyik vezetője. Cége olyan szállodaláncok beszállítója, mint a Marriott, a Radisson vagy a Novotel. Idén már a behozatali tilalomtól függetlenül is 50%-kal nőttek a húsárak.
A Papa John's nevű pizzéria-lánc egyelőre befagyasztja oroszországi terjeszkedését, mivel a költségek az importtilalom miatt az egekbe szöktek, nyilatkozta Chris Wynne, a cég területi vezetője. A vállalkozás, amelynek Oroszországban 74 üzlete van, kénytelen lesz más források után nézni, és például Argentínából hozatni a mozarellát, még ha az 15 százalékkal drágább is.
A tilalmi intézkedések hatásait a legerősebben a csúcskategóriás éttermek, valamint az olasz és spanyol vendéglők fogják megsínyleni. "A helyzet főleg az éttermek számára súlyos, mert itt nagyjából 50%-ban támaszkodnak az importárukra" - nyilatkozta Elena Mazur, a Rosinter Restaurants szóvivője, amely egy tőzsdén jegyzett étteremlánc 370 üzlettel. A tilalom miatt addig nőnek majd az árak, amíg alternatív beszállítókat nem találnak.
A magasabb árak a vendégek számának csökkenését is eredményezhetik, és az éttermeknek "különösen kreatívnak" kell lenniük, hogy ezzel megküzdjenek. A fogyasztók valószínűleg egyre gyakrabban találkozhatnak majd olyan hagyományos ételekkel, mint a Blini, egy orosz palacsintafajta. De legalább a kaviárból nem lesz hiány - abból Oroszországnak van bőven.