Helyi idő szerint 7 órától este 10 óráig az 5 milliós Skócia 4 285 323 választásra jogosult polgárát várják az urnák elé, hogy válaszoljanak egyetlen kérdésre: „Független ország legyen-e Skócia?” Mindenki véleményt nyilváníthat, aki elmúlt 16 éves, és Skócia területén élő brit vagy nemzetközösségi állampolgár, vagyis az Egyesült Királyság más tartományaiban élő skótok nem szavazhatnak, a Skóciában élő angolok, walesiek és északírek ellenben igen.
A választás kimenetelét lehetetlen megjósolni, a nagy brit közvélemény-kutatók a szavazás közeledtével egyre szorosabb eredményeket mértek, ami az elmúlt hetekben erőteljes kampányra sarkallta a korábban álmos nagypártokat. A konzervatívok, a liberáldemokraták, a Munkáspárt és a Függetlenségi Párt (UKIP) prominensei nap nap után tartottak tömegrendezvényeket, miközben a két fél hivatalos kampánya, az elszakadást propagáló Yes Scotland és az egységért küzdő Better Together ("jobb együtt") is nagy hőfokon égett.
David Cameron brit kormányfő például odáig ment, hogy hétfő esti érzelmes kampánybeszédében mélyen a kamerába nézett (itt, 4:57-től), és kijelentette: „Ha nem kedvelnek engem és a kormányomat, nem leszünk itt a végtelenségig.” Emellett nagyobb önrendelkezést ígért a skótoknak, bizonyos adókivetési jogokat és a szociális ellátás megszervezését is a holyroodi parlament kezébe adná.
Alex Salmond skót első miniszter azonban már korábban figyelmeztetett: London ezeket már megígérte, a referendum pedig különben sem a többletjogokról, hanem a függetlenségről szól. Cameron persze nem felejtette el megemlíteni azt sem, hogy Skócia mit veszítene az elszakadással. Ezeket, illetve a függetlenségiek érveit gyűjtöttük most össze.
Előnyök az önálló Skócia számára:
Hátrányok a függetlenség után:
A mai népszavazás Európa-szerte felpezsdítette a függetlenségi mozgalmakat. Barcelonában a múlt csütörtökön milliós tömeg állt ki Katalónia önállósága mellett, a november 9-i – egyébként csak az elszakadáshoz szükséges tárgyalásokhoz való felhatalmazásról döntő – választás megrendezését követelve. Madrid azonban továbbra is alkotmányellenességre hivatkozik. A magyar médiumok kommentfalain ezenkívül rendszeresen megjelentek olyan vélemények, amelyek a Székelyföld esetleges elszakadását vizionálták a független Skócia analógiájára. Ennek nehézségeiről itt írtunk.
Mint minden valamirevaló, közfigyelmet kiváltó esemény, a skóciai népszavazás is vonzotta a hírességeket, és külföldi politikusok is véleményt nyilvánítottak.
Skócia függetlenségére buzdít:
Az Egyesült Királyság egységét támogatja:
(A teljes listát itt találja.)