Egyiptommal együtt emlegeti Magyarországot az Economist gazdasági lap internetes kiadása. A lap a civil társadalom ellen hatalmi eszközökkel fellépő kormányokról közölt összeállítást szombaton.
„Egyiptom és Magyarország csak két front egy egyre durvuló háborúban, amelyet autoriter kormányok folytatnak a liberális demokrácia nyugati vízióját, valamint a választások mellett, a plurális, nyilvános vitát népszerűsítő csoportok ellen”
- olvasható a lapban, amely szerint elsősorban a demokráciát népszerűsítő civilek vannak veszélyben, de más témákkal foglalkozókat - mint például a közegészségügy – is érint a leszámolási hullám.
Az Economist az International Centre for Non-Profit Law (kb. nemzetközi civil jogi központ) vezetőjét, Douglas Rutzent is idézi, aki úgy hívja a jelenséget, hogy
„emberbarát protekcionizmus”,
és két fajta államot különbözet meg: azokat, ahol a meglévő jogi eszközök felhasználásával lépnek fel durván a civilek ellen, és azokat, ahol új törvényeket hoztak, vagy fognak elfogadni a közeljövőben, hogy jobban kézben tarthassák őket. Az Economist egy kalap alá veszi Magyarországot, és
A civilekkel való leszámolás gyökereit az ukrajnai narancsos forradalomig vezetik vissza, amelyben komoly szerepet játszottak ezek a csoportok. Külön kiemelik a Soros György üzletember által alapított Open Society Institute-t (Nyílt Társadalom Intézet), és hopgy a folyamatot Vlagyimir Putyin indítgotta Oroszországban.
A cikk elején pedig Orbán Viktor magyar miniszterelnök nagy vihart kavart tusványosi beszédét idézik: „Világossá kell tenni, hogy itt nem civilekkel állunk szemben, nem civilek jönnek velünk szemben, hanem fizetett politikai aktivisták, akik külföldi érdekeket próbálnak Magyarországon érvényesíteni”. Megemlítik a Norvég Civil Támogatási Alap pénzeit elosztó szervezetekkel szembeni hatósági akciókat is.