Nicola Sturgeont - aki tíz évig volt Salmond helyettese a Skócia függetlenségére törekvő SNP-ben, és 2007 óta töltötte be a skót miniszterelnök-helyettesi tisztséget - az SNP múlt heti kongresszusán ellenjelölt nélkül választották a párt élére, szerdán pedig az edinburghi parlament nagy többséggel választotta miniszterelnökké.
A kormányfői tisztségért versenybe szállt Ruth Davidson, a Nagy-Britanniát kormányzó Konzervatív Párt skóciai tagozatának vezetője is, ám már a szerdai voksolás előtt elismerte, hogy a parlamenti erőviszonyok miatt nincs reális esélye.
A szerdai képviselői szavazáson Nicola Sturgeon 66 voksot kapott, Ruth Davidson 15-öt; 39-en tartózkodtak. Nicola Sturgeon miniszterelnöki kinevezését hivatalosan II. Erzsébet királynőnek is jóvá kell hagynia, de ez csak formalitás; a brit uralkodó várhatóan csütörtökön írja alá az új skót miniszterelnök beiktatásához szükséges királyi pátenst.
Nicola Sturgeon a megválasztását követő rövid parlamenti beszédében nem szólt Skócia függetlenségének kérdéséről. A múlt héten azonban, amikor az SNP kongresszusán a skót kormánypárt élére választották, kijelentette: minden korábbinál szilárdabb meggyőződése, hogy Skócia a jövőben független országgá válik. Egyenes utalást tett arra is, hogy erről újabb népszavazást szeretne.
David Cameron brit miniszterelnök azonban már a szeptemberi népszavazás másnapján leszögezte, hogy a referendum a skóciai függetlenség kérdését "egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte", és nincs mód az ismétlésre.
A szeptember 18-án megtartott népszavazáson a Skócia függetlenné válását ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal; a függetlenségre a választók 44,7 százaléka voksolt. A népszavazáson példátlanul magas, 85 százalékos volt a részvételi arány.