A 80 éves Henri Roussel 1970-ben részt vett az akkor még Hara-Kiri Hebdo alapításában, és azóta is saját rovata van a Nouvel Observateurben, ahol Delfeil de Ton névvel ír.
A hetilap legutóbbi számában felrója a meggyilkolt Charbonnier-nek – ismert becenevén Charbnak –, hogy túl messzire ment a Mohamed-karikatúrákkal, és magával rángatta a halálba a kollégáit.
Az első karikatúra 2011-ben jelent meg a Charlie Hebdo címlapján, majd nem sokkal később gyújtóbombát dobtak a szerkesztőségre. „Úgy vélem, bolondok vagyunk, akik fölösleges rizikót vállaltak. Ez a helyzet. Azt hisszük, hogy sebezhetetlenek vagyunk. Évekig, sőt, évtizedekig provokáltunk, aztán a dolog hirtelen ellenünk fordult” – írta Delfeil.
„Nem lett volna szabad megtennünk, de Charb megtette újra egy évvel később, 2012 szeptemberében” – folytatta.
A lapalapító írása mélységesen felháborította Richard Malkát, a Charlie Hebdo ügyvédjét, aki már 22 éve dolgozik a lapnak. „Charbot még el sem temették, de az Observateurnek nincs jobb dolga, mint megjelentetni egy ilyen vitatható és epés véleményt róla” – vetette a hetilap és a Le Monde egyik tulajdonosa, Mathieu Pigasse szemére.
Emlékeztetett arra is, hogy a hetilap szerkesztője „a minap még kisírta a szemét, és esküdözött, hogy folytatja a harcot. Nem hittem volna, hogy ilyesmit ért ez alatt” – tette hozzá az ügyvéd, aki kifejezte mélységes csalódottságát a történtek miatt.
Mattieu Croissandeau, a Nouvel Observateur megszólított szerkesztője azzal védekezett a brit Independent tudósítása szerint, hogy alaposan megvitatták a dolgot, mielőtt a cikk megjelentetése mellett döntött volna.
„Az egész lapszámot a szólásszabadságnak szenteltük, így aggasztónak találtam volna, ha cenzúrázzuk (Roussel) véleményét, bármennyire nem egyezik is az enyémmel. Különösen, mivel a banda úttörőinek egyikéről van szó.”