A két gyanúsított egy hamis rendszámú Renault Clióval menekül.
Egy meg nem nevezett igazságügyi forrás azt mondta az AFP francia hírügynökségnek, hogy a hét őrizetbe vett ember a terrortámadás elkövetésével gyanúsított, szökésben lévő Kouachi fivérek ismeretségi körébe tartozik, és nők is vannak közöttük.
A korábban a támadásban való részvétellel meggyanúsított harmadik férfi, a 18 éves Hamyd Mourad is rendőrségi őrizetben van – miután jelentkezett a rendőrségen –, de nem indítottak ellene eljárást. Az i-Télé csatorna értesülése szerint azért jelentkezett a hatóságnál, mert megtudta, hogy ő is gyanúsított, ezért tisztázni akarta magát, és diáktársai tanúsították, hogy a merénylet idején iskolában volt.
A szerkesztőség elleni merénylet mögött az állhat, hogy a Charlie Hebdo szatirikus újság többször is gunyorosan Mohamed-karikatúrákat közölt, amelyek miatt fenyegetéseket is kaptak, sőt fel is gyújtották a szerkesztőséget – mondta el az Origónak Fejérdy Gergely. A Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője szerint a támadás mögött azok a belső problémák is meghúzódhatnak, amelyek élesen feszítik a francia társadalmat.
Manuel Valls francia miniszterelnök az RTL rádiónak nyilatkozva azt mondta:
"Fő aggodalmunk, hogy újabb támadást követhetnek el."
Ahhoz, hogy eljussanak a testvérpár gyanúsításáig, a rendőrségnek sokat segített, hogy egyikük benne hagyta a személyi igazolványát abban az autóban, amellyel elmenekültek. Chérif és Said Kouachi felkutatása egyelőre eredménytelen. A rendőrség csütörtök reggel közölte, hogy szemtanúk jelentkezését várja a támadás minden részletével kapcsolatban.
Az állig felfegyverzett, gépkarabélyos merénylők, hidegvérrel hajtották végre a támadást, ez látszik abból is, ahogyan az utcán végeztek egy sebesült rendőrrel. A támadók mozgása, magabiztossága a szakértők szerint profikra vall.
A hatóságok a terrorfenyegetettség szintjének megemelése mellett további nyolcszáz katonát vezényeltek médiaszervezetek, vallási helyek, kényes közlekedési csomópontok és más helyszínek védelmére. Franciaországban csütörtökön nemzeti gyásznapot tartanak, délben országszerte egyperces néma csenddel emlékeznek az áldozatokra.
Egy szemtanú arról számolt be, hogy a merénylők, amikor távoztak a helyszínről, azt mondták neki: "Szólhatsz a médiának, hogy ez a jemeni al-Kaida volt." Egy névtelenségbe burkolódzó rendőr szerint is a terrorhálózat jemeni szárnyát gyanítják a háttérben. Az al-Kaida egy szóvivője azt közölte az AP amerikai hírügynökséggel, hogy nem vállalják a tettet, de úgy fogalmazott, hogy "ösztönzőnek" tartják.
Sok karikaturista rajzban fejezte ki érzéseit a szatirikus hetilap elleni terrortámadás után, amelyben fegyveresek hidegvérrel lemészárolták öt kollégájukat és hét másik embert.
Barack Obama amerikai elnök az illetékes amerikai hatóságok segítségét is felajánlotta Francois Hollande francia államfőnek a párizsi vérengzés elkövetőinek azonosításához. Közben Spanyolország megemelte a terrorveszély miatti készültségi szintet. Ez azt jelenti, hogy növelik a rendőri jelenlétet az utcákon és megerősítik a kulcsfontosságú létesítmények védelmét. Fokozottabban őrzik az atomerőműveket, az elektromos központokat, a repülőtereket, a pályaudvarokat és azokat a csomópontokat, ahol tömegek fordulnak meg nap mint nap.
Lövöldözés volt csütörtökön reggel Párizs déli részén, de egyelőre nem tudni, hogy van-e köze a szerdai vérengzéshez. Két rendőr megsebesült a tűzharcban, egyikük a kórházban életét vesztette.
Két mecset, illetve muzulmán imahely ellen is történtek támadások Franciaországban. Szerda este ismeretlenek rálőttek az egyik vidéki mecsetre, csütörtök reggel pedig robbanás történt egy másik, szintén vidéki imahelynél. A rendőrök egyelőre nem hozták összefüggésbe ezeket a támadásokat a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merénylettel.