Andrew Chant és Myuran Sukumarant már átszállították az „indonéz Alcatrazba”, arra a szigetre, ahol hamarosan kivégzőosztag elé állítják őket. Megmentésük érdekében Julie Bishop ausztrál külügyminiszter fogolycserét ajánlott Indonéziának, ezt azonban elutasították.
A Sydney Morning Herald című lap beszámolója szerint a javaslat elfogadását H.M. Prasetyo indonéz főállamügyész „elképzelhetetlennek” nevezte, az ország védelmi minisztere pedig egyenesen azt javasolta Ausztráliának, hogy végezze ki a cserébe felajánlott három indonéz kábítószercsempészt, akiket 1998-ban tartóztattak le.
Az úgynevezett „bali kilencek” két tagját nyolc másik kábítószercsempésszel együtt végzik majd ki. Közben azonban indonéz diplomaták azt állították a genfi Emberjogi Tanácsnak, hogy az ország esetleg ismét moratóriumot vezet be a halálbüntetések végrehajtására.
A tíz elítéltet a kivégzés előtt 72 órával értesítik annak pontos időpontjáról. A családtagjaik, az ügyvédjeik és a konzulátus képviselői velük lehetnek a kivégzés napján este hatig; általában valamikor éjfél után állítják őket kivégzőosztag elé.
Az elítéltek utolsó vacsorára vonatkozó kérését teljesítik, ha lehetséges, a holttestüket pedig hazaszállítják majd Ausztráliába.
Mint kiderült, az elítélteket fehér ruhába öltöztetik a kivégzésre, amelyet egy mezőn hajtanak majd végre. A szívük fölé egy X-et festenek, majd adnak nekik három percet arra, hogy „megnyugodjanak” – számolt be a 7News.
Ezután kezüknél és lábuknál egy oszlophoz kötözik őket álló, térdelő vagy ülő helyzetben.
A kivégzőosztag 12 emberből áll. Ha az elítéltek nem halnak meg azonnal a sortűzben, akkor közelről főbe lövik őket egy pisztollyal.
A kivégzésen orvosok is jelen lesznek.