A brit MI6-hez hasonló tengerentúli titkosszolgálat felállítását tervezi Shinzo Abe. A japán miniszterelnök azért gondolkozik egy ilyen szolgálat felállításán, mivel januárban a hírszerző hatóságok nem kezelték megfelelően az iszlám Állam által foglyul ejtett, majd meggyilkolt japán vállalkozók ügyét.
A Russia Today beszámolója szerint bár a japán kormányfő már létrehozott egy, az amerikai Nemzeti Biztonsági Tanácshoz hasonló testületet, de úgy tűnik Tokió nagyobb szabadságot szeretne az állam ellenségeinek a felkutatásában. Ezenfelül Japán szeretne szakítani a korábbi védekezésre épülő katonai stratégiájával, és aktívabb szerepet kíván betölteni a világban.
Több információra van szükségünk a tengerentúlon élő japánokról, mivel az ő biztonsági helyzetük is az adott környezettel változik, ezért szükség lehet az ő megvédésükre is – mondta el Takeshi Iwaya, kormánypárti honatya. Jelenleg 4400 hírszerző dolgozik a különféle japán minisztériumoknál, azonban a széttagolt struktúra nehezíti az adatok pontos feldolgozását.
Az erősödő külpolitikai aktivitást az is alátámasztja, hogy Japán az elmúlt 70 év legnagyobb katonai költségvetését fogadta el 2015 elején. A távol-keleti ország 42 milliárd dollárt (1 dollár jelenleg 277 forint) költ a védelemre, ami két százalékos növekedés 2014-hez képest. Egyébként Abe miniszterelnökségének 2012-es kezdete óta folyamatosan nőttek a védelmi kiadások.